Advert

Yağlı güreş heyecanı yağmur dinlemedi

Yağlı güreş heyecanı yağmur dinlemedi
Yağlı güreş heyecanı yağmur dinlemedi admin
Bu içerik 365 kez okundu.

Kiraz Belediyesi’nin Özel Egepol Hastanesi sponsorluğunda düzenlediği yağlı güreş heyecanı yağmur altında yapıldı. Kiraz Arena Düğün Salonu bahçesinde yapılan Kiraz Yağlı Güreş Müsabakaları geniş katılımla gerçekleşti. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yaklaşık 250 güreşçinin katıldığı müsabakalarda heyecanlı anlar yaşandı.

Yağlı güreş etkinliklerine Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak, Belediye Başkanı Saliha Özçınar, Kiraz Emniyet Müdürü Ömüray Bozkurt, Kiraz İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Nazmi Dinçer, Egepol’ün sahiplerinden Servet Nasır ile Aslan Nasır, Kiraz’da kamu kurumlarının müdürleri ve Kirazlılar katıldı.

 

Eski pehlivanlardan oluşan hakem heyeti

Gerçekleşen güreşlerde 1980 yılının Kırkpınar Baş Pehlivanı Mehmet Güçlü olmak üzere eski yağlı pehlivanlar İnanç Güçlü, Ziya Ünlü, Mükerrrem Kıyı ve Enver Erişiti gibi eski pehlivanlar da hakem heyetinde görev aldı.

Yağlı güreşlerin yapıldığı törende konuşan Belediye Başkanı Saliha Özçınar, “Bugün Kiraz Belediyesi’nin öncülüğünde, Egepol Hastanesinin sponsorluğunda bir aradayız. Egepol Hastanesine desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. Pehlivanlarımızın beline kuvvet diyorum. Ata sporumuzu bizimle buluşturdular.  Dileğimiz eski yıllarda ilçemizde olan yağlı güreşleri tekrar meraklılarıyla buluşturmaya devam etmek. Şimdiden yağlı güreşlere katılım gösteren güreşçilerimize başarılar diliyorum” dedi.

 

Amaç gelenekselleştirmek ve yaşatmak

Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak ilçenin geçmişinde yağlı güreş kültürünün bulunduğunu ifade ederek, “Kiraz gibi geçmişinde ciddi bir güreş kültürü olan, güzel ve şirin ilçede özellikle karakucak güreşleri hep eski yıllarda yapılmış. Ancak geçen süreç içinde yağlı güreşlere ara verilmiş, bugün de Kiraz Kaymakamlığı, Kiraz Belediyesi, Egepol Hastanesi sponsorluğunda güreşler Kiraz ilçe merkezinde havanın yağışlı olmasına rağmen yapılıyor. Hem yağlı güreşçilerimiz hem de siz güreş severler yağmura aldırış etmeden severek ilgi gösteriyorsunuz. Buradaki amaç bu yağlı güreş geleneğinin önümüzdeki yıllarda da gerçekleştirilerek geleneksel hale gelmesini sağlamak olacaktır. Bugün biraz da sönmüş olan bu sevilen ve ilgi duyulan bu sporu gelecek kuşaklara aktarmak için kaymakamlığımız ve belediyemiz tarafından canlandırılmaya çalışılıyor. Karakucak olsun, diğer geleneksel sporlar olsun, bu Ata sporlarının yaşatılmasının önemli olduğunu düşünüyorum.  Burada katılan tüm güreşçilerimize başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

250 güreşçi katıldı

Kiraz’da Arena Düğün Salonu bahçesinde gerçekleşen yağlı güreş müsabakalarına katılan 250 güreşçi;  Minikler, Teşvik, Tozkoparan,  Ayak, Deste, Küçük Orta, Büyük Orta, Baş  Altı ve Baş  dallarında yağmur altında mücadele verdi.    

Müsabakalar sonucunda Başpehlivan yağlı güreşlerinde 1. İsmail Balaban, 2.  Turan Balaban, 3.  Ali Gürbüz dereceye girerek para ödülü, kupa ve madalya almaya hak kazandı. Güreş Ağası Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar oldu. Yapılan yağlı güreşler sonunda tertip komitesi tarafından dereceye giren güreşçilere kategorilerine göre ödülleri takdim edildi.    

Organizasyon komitesinde yer alan ve eski yağlı güreşçilerden Metin Şener,  “Kiraz’da Türkiye genelinde 13 ayrı kategoride güreşen yağlı güreşçilerimizin burada böyle bir organizasyonda buluşması ve son derece centilmence yarışmaları, ayrıca insanların bu havaya rağmen yoğun ilgi göstermeleri çok güzel ve memnuniyet verici. Burada önemli olan Ata sporumuz yağlı güreşlerin yaşatılması ve gelecek nesillere tanıtılması, anlatılması, onlar tarafından yaşatılmasının sağlanması” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dezenfeksiyon çalışmaları ilçelerde de sürüyor
Dezenfeksiyon çalışmaları ilçelerde de sürüyor
"Ekonomik olarak zayıf günler geçiriyoruz"