Advert
Kiraz yöresinde tekke kültürü-2
Mehmet KAMER/Han Kahvesi

Kiraz yöresinde tekke kültürü-2

Bu içerik 348 kez okundu.

 

Kiraz’da yer alan tekkelerden sonuncusu, Umurcalı köyünün batısında yer alan Üç Şehitler Tekkesi'dir. Geç Osmanlı dönemi yapılarından olan şehitliğin bulunduğu tepeye ‘Tekke Tepesi’ denilmektedir. Şehitliğin batı tarafında yapılan yol çalışmaları sırasında eski bir duvarın temeline rastlanmıştır. Tekke Tepesi'nin Osmanlı döneminde askeri amaçlı gözetleme kulesi olarak kullanıldığı sanılmaktadır. Ne yazık ki bu konuda köylülerin anlattıklarının dışında tarihi bir belgeye sahip değiliz.

Üç Şehitler Tekkesi'nin batı tarafında Karaman köyü yer almaktadır. Karaman köyünün güney yamacında Rumbeli Tepesi bulunmaktadır. Umurcalı Tekkesi ile Rumbeli Tepesi'nin karşı karşıya bulunması, ‘Üç Şehitler Tepesi’nin askeri amaçlı kullanıldığı savını güçlendirmektedir. Kuzeyinde Bozdağlar, güneyinde Beydağ Baraj Gölü, doğusunda Yeniköy, Haliller ve Kaleköy, batısında ise Karakoyun Gediği’ne bakan Üç Şehitler Tekkesi, bulunduğu yer itibariyle çok stratejik bir öneme sahiptir. Tepenin çevreye hâkim bir yerde bulunması, şehit mezarları ile evliya türbelerinin yüksek ve hakim tepelere konulması geleneğinin bir devamı olsa gerektir. En az bir asırdan bu yana Umurcalı köyü başta olmak üzere çevre köylüler, yağmur duası için bu tepeyi tercih etmişlerdir. En sıcak yaz aylarında bile tekkenin serin olduğu, denizden gelen poyrazın yaz-kış estiği bilinmektedir. Bugün Üç Şehitler Tekkesi'nin çevresi, köylülerin gayretleriyle koruluk haline getirilerek örnek bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

Köy idare heyeti ve gönüllü kuruluşların katkılarıyla gerçekleştirilen şehitlik düzenlemesi ve bu bölgenin gelecek yıllarda da aynı fonksiyonunu devam ettirmesine yönelik yapılan çalışmaların manevi hayatımıza yapacağı katkıları çok önemsediğimi belirtmek istiyorum. Bu örnek çalışmaların diğer beldelerimizde bulunan şehit mezarları ile himmet bekleyen Anadolu alperenleri ve evliya mezarlarının düzenlenmesine bir vesile olacağı kanaatindeyim. Dinimiz, mezarlıkların sade ve temiz olmasını istemiştir. Ayrıca peygamberimiz mezarların sade yapılmasını istemiş, kime ait olduğunun bilinmesi için mezar taşı konulabileceğini, bir de mezarın başına bir ağacın (servi) dikilmesini bize tavsiye etmiştir. Şehitliğin bu haliyle muhafaza edilmesi ve sadeliğinden taviz verilmemesi gerekmektedir. Bazı ilave düzenlemelerin şehitlik dışında yapılması talebimi idare heyetine ilettim. Belki zamanla bir mescit ihtiyaç olursa şehitliğin batı tarafındaki boş alanın değerlendirilmesinin uygun olacağını ifade ettim. Biz, kutsallık atfettiğimiz yerleri gereksiz gayri dini objeler ve batıl bir takım uygulamalarla çirkinleştiriyoruz. Halbuki dinimiz; hurafe ve batıl inançlara savaş açmış, buna benzer uygulamalara taviz vermemiştir.

Yüz yılı aşkın bir süredir Üç Şehitler Tepesi'nde yatan şehitler adına Umurcalı köylüleri, mevlit okutarak bu güzel geleneği sürdürmektedirler. Yaklaşık on yıldan bu yana Köy Muhtarlığı ve Kiraz Ziraat Odası'nın gayretleriyle her yıl Mart ayının son haftasına denk gelen pazar günü, Üç Şehitleri Anma Günü olarak kutlanmakta, kadim gelenek sürdürülmeye çalışılmaktadır. Bu geleneğin yaşatılmasında katkı sağlayan başta Umurcalı Mahallesi Muhtarlığı ve Kiraz Ziraat Odası olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Umurcalı Mahallesi ‘Üç Şehitler Tepesi’ yani diğer adıyla Tekke Tepesi'nde her yıl yapılmakta olan geleneksel yağmur duası, mevlit okunması ve yemek ikramında bulunulması, geleneğinin yaşatılması değerlerimizin korunması için çok önemlidir. Manevi ve kültürel değerlerimizin korunması ve yaşatılması, kanunlarımız tarafından güvence altına alınmıştır. Yerel yöneticilerimizin sahip çıkmasıyla bu tür kutlamalar, daha bir anlam kazanacaktır.  2020 yılı Mart ayının son pazar günü bu güzel geleneğimizi yaşatmak için herkesi Umurcalı Mahallesi'ne davet ediyorum.

Selam ve muhabbetle, sağlıcakla kalın, hoşça kalın...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'li gençlerden Atatürk'e ziyaret
CHP'li gençlerden Atatürk'e ziyaret
Kiraz'da 6000 fidan dikildi
Kiraz'da 6000 fidan dikildi