Advert
Dost diyebilmek, dost diye bilmek
Nesteren KURU

Dost diyebilmek, dost diye bilmek

Bu içerik 744 kez okundu.

Şimdi öyle uzun uzun kendimden büyük cümlelerle kendi hayat hikayemi anlatmak niyetinde değilim.

35 yıl önce İstanbul’da başlayan hayat serüvenimi pembe bir hayal bulutunda Kiraz’da devam ettirmek için gelmiş bulunmaktayım. Her ne kadar pembe bulutlarım, simsiyah yağmur bulutuna dönse de ben her zaman şemsiyesi yanında gezenlerdenim. Ayrıca yağmuru da çok severim o ayrı. Evet, herkes hayallerinin peşine büyük şehirlere giderken ben aksine İstanbul’dan neden Kiraz’a geldim? Dedim ya, pembe kaplı bulutlar ya da olmasını hayal ettiğimiz düşler.

Her yaz tatil öncesi ve sonrası bir hafta kalıp benim için anlamı anlatılmaz eş, dost, akraba ziyaretlerimi gerçekleştirmek sonrasında tatilime yol almak ya da evime dönmek için geldiğim Kiraz'da şimdilik kalıcı olarak bulunuyorum. Şimdilik diyorum çünkü kader, hayatımızı nasıl çizer bilmiyorum.

Doğma büyüme dededen toruna İstanbulluyuz. Nereden çıktı bu Kiraz? Hemen cevaplıyorum, anneciğim Kirazlı. Her şey bize birer vesile aslında dostlar. Bu köşede yazmak da bana bir vesile ile oldu desem yerinde bir söz olur. Bundan sonra her çarşamba yazılarımla sizlerle olacağım. Yazmamı istediğiniz her konuyu bana mail atın, ben de sizin kaleminiz olayım ne dersiniz?

Öyle içine atıştırmalık bir şeyler konulup misafirlere ikram edilen bir tabak değildir. Her ne kadar sosluk kelimesi ile yakın akraba gibi gözükse de anlam bakımından akla kara gibi farklıdır. E tabi ki farkı anlayanlara!

Dostluk kelimesi üzerinde sabahlara kadar yazı yazarım beni tutmasanız. Amma mühim olan yazmak okumak değil, anlamını kavrayabilmek. Dostluk, öyle platonik aşk gibi tek taraflı olmaz. Karşılıklı dost diye bilmek, dostmuş gibi gözükmek değil; onu artık herkes yapıyor.

Dost diye bilmek, dost diyebilmek…

Seçim konuşmalarındaki "Yan yana olacağız, sizlerin destekçisi olacağız" gibi "Dost olacağız" diyip "Heh tamam inandı. Bundan sonra aramam sormam. Bir kenarda lazımlık gibi dursun" diyerek elini bırakmayacaksın. Dostluklar menfaat içermez, para ile satılmaz. Bir işletme hiç değildir. Sevgiyle, saygıyla güçlenir. Kimse dostluk kurarken hesap yapmaz .

Şimdi bu dosttan 5 TL, ötekinden 10 TL, etti 15 TL. Kaldı geriye 20 TL eksik. Üç dost daha bulsak tamamdır gibi fikirler üremez beyinlerde. İki güzel sohbet arar insanlar. İyi günü, kötü günü konuşup paylaşmak, akıl almak ister. Kara günde ağlayacak omuz arar. "Elektrik kesildi, karanlıkta kaldım, faturamı öde" gibi bir karanlık değil elbette. Evdekiyle tartışsa dertlenmek, kaynanası gelse kalıp da gitmek bilmese şikayetlenmek, terfi alsa sevincini paylaşmak, sevdiceği artık başkasının sevdiceği olduysa ağlanmak ister. Bir telefon kadar uzak ve de yakın olduğunu bilmek ister ama ya dostu sandığı kişi, hiç dostu olmamışsa? Yani sadece sen onu dost mertebesine koyup arayıp sorup yanında olduysan. Aslında o zat-ı muhteşem seni zerre umursamıyormuş da sen çırpınıyormuşsun kendi kendine. Eyvahlara gel.

Sana her gün pazartesi sendromu. İşte tam da senin fark etmenle başlar her şey. Dostun dost postunu çıkarmış canım. Zaten hiç giymemişti ki, öylesine denemişti. Korkarım büyük geldi. "Olsun, yine de alsaydı, seneye de giyerdi" deme. Mont mu bu? Dostluk, öyle herkeste tam oturmuyor, kiminde eğreti duruyor. Sen istersin tavır yapayım, sosyal medyada arabesk sözlerle üzüleyim, o da anlasın kırıldığımı, arasın yapayım bir güzel yuvasını, oh içimin yağları erisin. Tabi çok beklersin. Her gün sosyal medyada takılırsın iğneli sözlerle, için için üzülürsün. "Yahu her şeyi geçtim, insan bir hastalıkta arar" dersin, "Onca vakit geçirmişliğimiz var" dersin ama zat-ı muhteşemin en son aklına gelen sensin. Diğer dostların etrafındadır şükürler olsun. Zaten dost dediğin, bir elin parmaklarını geçip diğer eline gitmez. Onlarla vakit geçirir, aldığın yarayı kapatmaya çabalarsın. Ara ara aklına gelir, dertlenir, "Ben nerede yanlış yaptım?" dersin.

Dertlenmek ne demek, sevin a benim güzel kalplı kardeşim. Ömrünü dost postu giymiş sinsi biriyle geçirmediğine. Hasta oldun da bir tas çorba mı getirdi? Anan baban öldü de başsağlığına mı geldi? Seninle güldü, gezdi, kendine olunca geldi geçti. Ömrünün bu saatine dek edindiğin güzel arkadaşlıkların var. Az ama öz, saygılı, sevgi dolu dostlukların var.

Yalnız olan sen değilsin. Bakma onun etrafının kalabalığına. Yıldızlar da kalabalık, herkes aldanır parlaklığına ama sabah olup çıkınca güneş, her şeyin üzerinde ışık saçar dünyaya. Gerçek olan dostunu hemen anlarsın. Yoğurdu üflemeden ye, korkma . Dostun haklıysan seninle bir olur, kafa tutar dünyaya ,herkese inat bırakmaz elini ister sağlıkta ister hastalıkta. Seni ölümüne savunur senden fazla. Dostluk çok güzel şey dostluğu bilip anlayana.

Sözün özü, hayat kısa. Güzel dostluklar biriktirin bu ara.

Haftaya bambaşka bir konuyla birlikte olmak ümidi ile. Benim kalemimden okumak istediğiniz konuyu lütfen mailime atın.

 

kurunesteren@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Figen canpolat     2020-01-18 Kalbinin güzelliği yüzüne gözlerine yansıyan nadir insanlardan biriydin benim için Görüyorumki kaleminde bir okadar güzel ve güçlü Makalen çok içten ve derin hayırlı ediyorum seni çok öpüyorum
hicran     2020-01-17 Canım seni tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum.Yeni yazılarını sabırsızlıkla bekliyorum
Hicran     2020-01-17 Canım çok güzel bir yazı olmuş tebrik ediyorum seni kalemine sağlık başarılarının devamını diliyorum yazılarını sabırsızlıkla bekliyorum
Gaye     2020-01-17 Ne güzel samimi anlatmışsınız...Kaleminize sağlık...Hayırlı uğurlu olsun..
Meral     2020-01-16 Canım benim hayırlı olsun başarılar diliyorum
Ahmet cartali     2020-01-15 Tebrikler,haftaya bekleriz
Fatma     2020-01-15 Nesteren cim eline koluna sağlık olsun çok güzel bir konuya değinmişin . Böyle devam et canım benim görüşmek üzere hoşça kalın.
Zeliha sert     2020-01-15 Zeliha sert kalemine sağlık muhteşem olmuş hayırlı olsun inşallah canım
Davut     2020-01-15 Dost'luğa anlatan güzel bir yazı olmuş dostumuz sandığımız dostumuz olmuyormuş. Başarılar dilerim. Dost'ça kal.
Necla Çatak     2020-01-15 Ağzına kalemine sağlık canım harika değinilmedik ne kadar konular varsa değinirsin inşallah Allah yolunu açık etsin inşallah
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'ın çehresi değişiyor
Kiraz'ın çehresi değişiyor
473 çocuğun içi ısındı
473 çocuğun içi ısındı