Advert

"Eski kazancımız artık yok"

admin
Bu içerik 231 kez okundu.

Cumartesi günleri ilçenin bir rengi olan Ödemiş Kadın El Sanatları Pazarı'na ilgi büyük ancak alıcı yok. Sergi sahipleri, eski alışverişin olmamasından yakınıyor. Maliyetlerin yükselmesine rağmen satış fiyatlarının düştüğü söyleniyor.

25 senedir Ödemiş Kadın El Sanatları Pazarı'nda sergi açtığını söyleyen Ayşe Yeşil, “Oyaları yaptırıyorum. Getiriyorlar, ben parayla alıyorum. Dışarıdan insanlar geliyor, onlara satıyoruz. Eski tarihi eserleri satıyorum. İkinci el satışları yapıyorum. İğne oyaları yapıyoruz. Birçok el işlemesi burada satılıyor. 62 yaşındayım, kendim yapamıyorum artık ama alıyoruz ve burada satıyoruz. Yapanlara da bir ekmek kapısı çıkmış oluyor. Gideri, gelirini karşılıyor ama eski alışverişler yok artık. Eski değerini koruyor ama eskisi gibi alışveriş kalmadı. İyi mal olduğunda satıyoruz. 100 senelik tel işlemeli elbiselerimiz var. Dizi film çekimleri için bunlardan almaya geliyorlar” dedi.

Maliyet arttı, fiyat düştü

Maliyetlerin artmasına rağmen fiyatları düşürmek zorunda kaldığını belirten çarşı esnafından Şule Geygel ise, “İşlerimiz eskiden çok güzeldi. Ben bu işe beş sene önce başladım. Daha önce evde başkalarına yapıyordum, sonra kendim yapıp satmaya başladım. El işleri, fular, elbise yani her şeyi yapıyoruz. Beş sene önce bir fuları 30 TL’ye satıyordum. O zamanlar her şey daha ucuzdu ama şimdi her şey pahalılaşmasına rağmen fuların fiyatı 15 TL. Oyacılarımıza veriyorduk, onlar bizim oyalarımızı yapıyorlardı ama artık onlar da sergi açmaya başladı” ifadelerini kullandı.

"Dışarıda yer vermiyorlar"

Sergi açmanın sorunlarını anlatan Geygel, “Ödemiş Belediyesi, dışarıdan gelen, Kiraz’dan, Bayındır’dan gelen herkese sergi açmaya izin veriyor ama Tire’de bize yer vermiyorlar. Orada sergi açabilmek için Tire’de yaşaman gerekiyor. Ödemiş pazarına herkes gelip sergi açabiliyor. Benim burada belgem var el işi yaptığıma dair. Gölcük'te sergi yerimiz var ama Tire’den yer alamıyoruz” diye konuştu.

Sergi sayısı sürekli çoğalıyor

Serbest piyasadan yakınan Şule Geygel, “Eskiden 10 tane sergi vardı burada, şimdi 50 sergi var. ‘Ben bunu kendim yapıyorum nasıl olsa’ deyip fiyatı düşürüyorlar. Eskiden bir malın fiyatı, her yerde aynıydı. Sadece kalitesine göre, rengine göre mal alıyordu müşteri. Şimdi ben burada 30 TL diyorum elbiseye, başka birisi 20 TL’ye satıyor. Fiyatları düşürmek zorunda kalıyoruz. Geçen sene elbiselerimi 50 TL’ye veriyordum, bu sene 30 TL’ye vermeye başladım. 20’ye satan yüzünden iyice düştü. Kardan zarar ediyoruz sürekli. Eskisi gibi kazancımız yok.

Müşterimiz, dışarıdan bizim yaptığımız doğal taşlı kolyeleri en az 50 TL’ye alıyor. Burada biz 15 TL diyoruz. Hemen şaşırıyorlar, çok diyorlar. Bunun maliyeti zaten 11 TL. Şu an 15 TL’ye de satamıyorum, 12.50 TL’den veriyorum” dedi.

 

Özcan Çetin

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'ın yeni kaymakamı görevine başladı
Kiraz'ın yeni kaymakamı görevine başladı
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette