Advert

İncir, orman ağacı oldu

İncir, orman ağacı oldu
İncir, orman ağacı oldu admin
Bu içerik 173 kez okundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın inciri orman ağacı emvaline almasının ardından Ege ve Akdeniz bölgelerinde 0-700 arası yükseltilerde bozuk orman alanlarının yüzde 50'ye kadar olan bölümlerinde incir ağacı dikimi yapılabilmesinin önü açıldı. 

“Sarılop” incirin anavatanı ve coğrafyası olan Küçük Menderes Havzası ve Aydın'da 2016 yılı verilerine göre 432 bin dekar alanda incir üretimi yapılıyor. 8 milyon 25 bin adet incir ağacı varlığı bulunan bölgede 201 yılı verilerine göre 80 bin ton incir rekoltesi elde ediliyor. 

Aydın'da dava açılmıştı

 

Türkiye’nin başlıca ihraç ürünleri arasında yer alan incirdeki bu rakamların yeterli olmadığı kanaatinden yola çıkan Buharkent Ziraat Odası, incir alanlarının genişleyebilmesine ön ayak olmak için hukuki süreç başlattı. Aydın ve İzmir’deki mevcut tarım alanlarının daha çok incir dikimine izin vermemesi ve tek çarenin orman alanları olarak görülmesi üzerine 2017 yılında Muğla 2. İdare Mahkemesi'nde açılan dava, Orman Genel Müdürlüğü'nde dava dışı olarak sonuçlandı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kararı üzerine incir, Orman Ağacı Emvali"ne alındı. Bu sayede Ödemiş de dahil olmak üzere Ege ve Akdeniz bölgelerinde 0-700 arası yükseltilerde bozuk orman alanlarının yüzde 50'ye kadar olan bölümlerinde incir ağacı dikimi yapılabilmesinin önü açılmış oldu. 

 

İHA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'ın yeni kaymakamı görevine başladı
Kiraz'ın yeni kaymakamı görevine başladı
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette