Advert

Kurslara ilgi yoğun, kurban kesim fiyatları belli

Kurslara ilgi yoğun, kurban kesim fiyatları belli
Kurslara ilgi yoğun, kurban kesim fiyatları belli admin
Bu içerik 197 kez okundu.

Ödemiş İlçe Müftülüğü’nün ön ayak olduğu yaz Kur’an kursları, bu yaz 3770 öğrenciye kapılarını açtı.

Ödemiş İlçe Müftüsü Şevki Kesici, 165 yaz kursu camisinin faaliyette olduğunu, 21 tane Kur’an kursu ve 11 mescit ile 197 yerde kurs açıldığını belirtti.

9 Temmuz'da İzmir’de kurban komisyonları olarak ‘Vekaleten Kurban’ kesimiyle ilgili toplantı yapacaklarını belirten Kesici, “Vatandaşlardan vekalet yoluyla kurban kestirmek isteyenler için bu toplantıda vekaleten kurbanın organizasyon çalışmaları yapılacak” dedi.

Nerede isteniyorsa orada kesiliyor

Fiyatlarla ilgili bilgi veren Ödemiş İlçe Müftüsü Şevki Kesici, “Vekalet yoluyla kurban kesimi fiyatları yurtdışında 725 TL, yurtiçinde ise 890 TL. Böyle bir şey talep eden bizlere başvuruyorlar. Söz konusu ücretleri alıyoruz ve onlara makbuz veriyoruz. Nerede kesilmesi isteniyorsa orada kurbanları kesiliyor” ifadelerini kullandı.

Kesim ücretleriyle ilgili de bilgi veren Kesici, “İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ücretlendirmesiyle büyükbaş hayvanlarda birinci gün ücreti 300 TL, küçükbaş hayvanlarda ise 100 TL. İkinci gün ise büyükbaş hayvanlarda 250 TL, küçükbaş hayvanlarda 75 TL'dir” şeklinde konuştu.

Hayvanlara sıkı kontrol

Kesici açıklamasında, “Her devlet kurumunun kendine özel sorumlulukları vardır. Bizim de sorumluluklarımız var. Kurban zamanı kesilecek olan hayvanların küpeleri var mı, hasta mı diye kontrol ediyoruz. Kaç hayvan kesileceğini ve kesildiğini sürekli bilmek zorundayız” dedi.

Vatandaşın güveni tam

Hayvanını Ödemiş Müftülüğü'ne teslim etmek isteyen biriyle yaşadıkları olayı anlatan Kesici, “İnsanlar bize güveniyor. Teyzemiz, hayvanını bize getirmiş. Bizden bayrama kadar hayvanına bakmamızı, bayramda da onun yerine kesmemizi istedi. Bizim böyle bir yetkimiz olmadığı için kabul edemedik. Bu gibi durumlar için belirli şeyler organize edilebilir” diye konuştu.

 

Özcan Çetin

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendinden sosyal mesafeli köy: Lübbey
Kendinden sosyal mesafeli köy: Lübbey
Karakılçık buğdayından  ekmek yapılıyor
Karakılçık buğdayından ekmek yapılıyor