Advert

Şeftali ile şenlendiler

Şeftali ile şenlendiler
Şeftali ile şenlendiler admin
Bu içerik 408 kez okundu.

Selçuk ilçesine bağlı Belevi Mahallesi, Şeftali Şenliği'ne ev sahipliği yaptı. Çiçeklerinin açışı baharı müjdeleyen, çeşitleriyle damakta tat bırakan, Selçuk'un tarımdaki yüz akı meyvelerinden şeftaliye adanan şenlik, gün boyu çeşitli etkinliklerle sürdü.

 

Selçuk’taki bisiklet gruplarını da bir araya getiren şenlik, renkli görüntülere sahne oldu. Belevi Şeftali Şenliği, İzmir ve Aydın bölgelerinden 200 bisikletçinin katıldığı ve startını Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in belediye hizmet binası önünden verdiği "Şeftaliyle Pedalla" adlı bisiklet turu ile başladı. Tüm bisikletçiler, Belevi girişinde alkışlarla karşılandı. 
 

Kadınlarla birlikte şeftali hasadı

 

Blog yazarlarının da ilgi gösterdiği şenlikte Belevi girişindeki şeftali bahçelerinde kadınlarla birlikte hasat gerçekleştirildi. Üretici kadınlarla hasat tarlasına giden Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ve Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve diğer katılımcılar kadınlarla birlikte şeftali topladı. 

"Bir şeyleri üretenleri ve

üretimi korumak istiyoruz" 
 

Hasadın ardından Seferihisar Belediyesi Bandosu'nun eşlik ettiği şenlik korteji, Belevi sokaklarını şenlendirdi. Şenlik kapsamında "En İyi Şeftali Yarışması" ve "En İyi Şeftalili Yemek ve Tatlı Yarışması" da düzenlendi. Yarışmalarda dereceye girenler ödüllerini protokol üyelerinin elinden aldı. 
 

Yaptığı konuşmada seçimden önce Belevi Cumhuriyet Meydanı'nda tüm Belevi halkına söz verdiği gibi Belevi’ye yakışan bir şenlik düzenlemenin gururunu yaşadıklarına vurgu yapan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, "Tüketimin fazla olduğu, tarım politikalarının günden güne aşağıya indiği bir ortamda bir şeyleri, üretenleri ve üretimi korumak istiyoruz. Üreticiye can suyu olmak istiyoruz. Çünkü yerel yönetimlerin böyle bir etkisi vardır. Ne mutlu bize ki İzmir gibi bir yerde yaşıyoruz. Aziz Kocaoğlu’nun bıraktığı yerden şimdi Tunç Başkan devraldı çünkü yerinde kalkınma en önemli esas, çünkü bir yeri yerinden yönetmek ve kalkınmayı yerelden sağlamak bizim gibi bu mevkide bulunan insanlar için bir yükümlülüktür" dedi. 
 

Konserle sona erdi

 

Şenlik, Tolga Çandar konseriyle sona ererken çok sayıda protokol üyesi, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve siyasi parti temsilcileri şenlikte yerini aldı. 

 

İHA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'ın yeni kaymakamı görevine başladı
Kiraz'ın yeni kaymakamı görevine başladı
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette