Advert

"300 metre için doğaya kıyılıyor"

admin
Bu içerik 315 kez okundu.

Dört yıldır süren çalışmalar nedeniyle 800 adet zeytin ağacının tahrip edildiğini belirten İlkkurşunlu vatandaşlar, yolun 300 metre kısalması için en verimli arazilerin talana uğradığını söylediler

 

Ödemiş’e bağlı İlkkurşun’da Torbalı-Ödemiş-Kiraz yolunun çalışmaları devam ediyor. 2015’ten bu yana yapımı devam eden ve 800 zeytin ağacı ile pek çok şahsa ait arazinin de tahrip edildiği yolun yapım çalışmaları ile yakından ilgilenen mahalle sakinleri, dört yıldır süren hafriyat çalışmalarının ovanın en verimli arazilerini talan ettiğini belirtti.

”Bunca emek, yol uğruna heba oldu”

İlkkurşun Mahallesi’nde yaşayan Yusuf Yaprak, konuyla ilgili üzüntüsünü de dile getirerek, ”Yapılan yol çalışması neticesinde mera alanı da olan dağımız ikiye bölündü. Dağımızın İzmir yoluna bakan kısmı meralık alanken diğer kısım şahsa aitti ve içerisinde çok sayıda zeytin ağacı vardı. Bu zeytinlikler neredeyse elli senelik. Dedelerimiz, ninelerimiz bu zeytinlikleri teknoloji yokken tenekelere su doldurarak eşeklere yükleyip bu dağlara taşıdılar. Bunca emek, çaba bir yol uğruna heba oldu” diye konuştu.

Bilirkişi araziye verimsiz dedi

Yaprak, yapılan yol çalışmasının yolu yalnızca 300 metre kısalttığına vurgu yaparak,”Ödemiş’e giden eski yolumuzda genişletme çalışmaları yapılacakken bir anda gözler, şu anki yol çalışmalarının olduğu arazimize çevrildi. Burada yapılan çalışmalarla ağaçlarımız söküldü. Verimli arazilerimiz yok edilerek yalnızca 300 metre daha kısa bir yol yapma çalışması içerisine girildi. Bununla beraber yapıcı firma, aldığı dolgu malzemesiyle Bayındır yoluna da dolgu yapma çabası içerisinde diye düşünüyoruz. Araziye gelen bilirkişiler, yolun kamu yararına olduğunu ve kullanılan arazinin verimli olmadığını da savunuyor. Kamu yararı olabilir ancak tahrip edilen zeytin ağacı ve arazi sayısını düşünürsek verimsiz olduğunu söylemek mümkün değil. Bununla beraber şu anda Karayolları ile devletin yaptığı bu yol üzerinde henüz parasını alamayan mülk sahipleri bulunmakta. Bu şahıslar, arazilerinden geçecek yol çalışmasına da izin vermiyor. İlkkurşun Mahallesi olarak 2015 yılında yapımına başlanan bu çalışma için eylemler yaptık. Yolu kapadık. Çok sayıda sivil toplum kuruluşu, örgütler ve siyasi ilçe teşkilatları alana gelerek bu çalışmalara engel olmaya çalıştı. Ne yazık ki bazı şeylere gücümüz yetmiyor” ifadelerini kullandı.

Defalarca yazı yazdılar

İlkkurşun sakinleri, gerekli yerlere defalarca yazılı taleplerde bulunduklarını ancak geri dönüşün "Yol çalışması devam etmektedir" ifadesinden öteye geçemediğini de paylaştı. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’ne konuyla alakalı yazılan talep sonrası aldıkları cevap ise şu şekilde: ”Yapım çalışmalarına devam edilen Torbalı-Bayındır-Ödemiş-Kiraz yolunda İlkkurşun Köyü geçişinde proje kriterleri ve artan trafik yoğunluğu ile arazi topografyası ve zemin özellikleri de dikkate alınarak yapılan projeye göre çalışmalara devam edilmektedir. Bu kesimde iddia edildiği gibi tarım arazilerine zarar verildiği doğru olmayıp bir kısmı hazine arazisi olmak üzere boş arazilerden geçilecektir.”

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendinden sosyal mesafeli köy: Lübbey
Kendinden sosyal mesafeli köy: Lübbey
Karakılçık buğdayından  ekmek yapılıyor
Karakılçık buğdayından ekmek yapılıyor