Advert

At sevgisi ağır bastı hukuk fakültesini bıraktı

At sevgisi ağır bastı hukuk fakültesini bıraktı
At sevgisi ağır bastı hukuk fakültesini bıraktı admin
Bu içerik 382 kez okundu.

Tire ilçesindeki son nalbant ustası Ahmet Nalbant’ın maharetlerini görenler şaşkınlığını gizleyemiyor. At sevgisinden dolayı hukuk fakültesini bırakarak nalbantlığa dönen 62 yıllık usta Ahmet Nalbant, "Kararımdan dolayı bir gün bile pişmanlık duymadım" dedi. 
 

62 yıllık nalbant ustası Ahmet Nalbant (67), mesleğin son temsilcilerinden. Meslek aşkına hukuk fakültesinden vazgeçen emektar usta, özelikleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Aynı zamanda başarılı bir ressam olan Nalbant, Fransızca da biliyor. İyi bir müzik kulağına sahip olan Ahmet Usta, nal çakarken çekiçle nalı enstrüman olarak kullanarak ortaya melodiler çıkartıyor. 
 

5 yaşından bu tarafa mesleğin içerisinde olduğunu belirten Ahmet Nalbant, "Çocukluk yıllarından bu yana ata mesleğimiz olan nalbantlık mesleğini sürdürüyorum. Ömrüm yettiği sürece bu mesleği devam ettireceğim" dedi. 

"Ben bu mesleğe aşığım" 
 

Gençlik yıllarında hukuk fakültesini kazandığını ifade eden emektar, "Gençlik yıllarımda hukuk fakültesini kazandım; durumlar karışıktı ama aklımda ise hep mesleğim vardı. Ege Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bırakarak Tire’ye döndüm ve mesleğime devam etme kararı aldım. At sevgisi daha baskın geldi. Ben bu mesleğe aşığım. Hiç pişman değilim" şeklinde konuştu. 
 

Meslekle ilgili bilgi aldı

 

Ustalara saygı kapsamında farkındalık oluşturmak ve onlara destek olmak amacıyla Tire’de bulunan el sanatlarının son ustalarını ziyaret eden Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven de 62 yıldır nalbantlık mesleğini sürdüren ve bu uğurda hukuk fakültesini terk eden Ahmet Nalbant’ı ziyaret ederek meslekle ilgili bilgi aldı. 
 

"On parmağında on marifet"

 

Tarihi Ali Efe Hanı'nda Ahmet Usta'yı ziyaret eden Kaymakam Tanrıseven, yok olmaya yüz tutan el sanatlarını ayakta tutmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:  "İlçemiz, birçok tarih ve medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent. Bu bağlamada atalarımızdan aldığımız mirasları gelecek kuşaklara aktarmak adına el sanatları ve onların son ustalarını ziyaret ediyorum. Tire’de aktif olarak çalışan ve mesleğinin son ustası olan Tireli Ahmet Nalbant’ı ziyaret ettim. Kendisinin maşallah on parmağında on marifet. Mesleği için okulunu bırakmış ve hala ilk günkü aşkla işine sarılıyor. Kendisini mesleğinde gösterdiği başarıdan dolayı tebrik ediyorum. Ahmet Usta, ‘Çalışan demir pas tutmaz’ sözünün de en güzel örneği. Tire’nin bir değeri. Çalışma hayatında da kendisine başarılar diliyorum." 
 

"Bizim için gurur verici"

 

Kaymakam Tanrıseven'i karşısında görünce şaşıran Ahmet Nalbant da konuşmalarında şunları söyledi:  "Bugün kaymakamlıktan birisi bana ‘Kaymakam Bey seni ziyarete gelecek’ dedi. Ben de şaşırdım. Şimdiye kadar hiç kaymakam ziyaretime gelmemiş. 'Ben şimdi konuşamam, heyecan yaparım’ dedim ama Kaymakam Bey'i görünce anladım ki o da bizden biri, gayet sakin. Kaymakamımız bana ‘Biz, sizin için buradayız, başımızın üstünde yeriniz var’ dedi. Allah razı olsun kendisinden. Bir devlet büyüğünün bizim ayağımıza gelmesi, bizim için gurur verici. Kendisine teşekkür ediyorum." 

 

İHA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendinden sosyal mesafeli köy: Lübbey
Kendinden sosyal mesafeli köy: Lübbey
Karakılçık buğdayından  ekmek yapılıyor
Karakılçık buğdayından ekmek yapılıyor