Advert

Kışa kooperatif hazırlığı

Kışa kooperatif hazırlığı
Kışa kooperatif hazırlığı admin
Bu içerik 277 kez okundu.

Kış aylarında yükselen sebze ve meyve fiyatları ile üretici ve tüketici arasında açılan fiyat makasına karşı ‘kooperatif satış’ için çalışmalar devam ediyor. Belediyeler, satışları desteklemek için atağa kalktı.

 

2019’un kış ayları, tüketici için özellikle sebze ve meyve fiyatlarında ani artışlarla geçti. Tüketici, bu dönemde gerek iklim koşullarında yaşanan hızlı değişiklikler, gerekse de üretimdeki düşüş nedeniyle sofrasını oldukça pahalıya kurdu. Soğan, patates, kabak, pırasa, biber gibi pek çok sebzede spekülatif fiyat artışları birbirini takip etti. Öyle ki fiyatlara müdahale edilmesi amacıyla Şubat ayında ‘tanzim satış’ çadırları kuruldu. Bu sayede market, manav ve pazardaki fiyatlar, yeni ürün hasatlarına kadar dengelenmeye çalışıldı.

 

İlkbaharla birlikte ani yağışlar ve sel olayları, yine üretime etki etse de ürün hasatlarının bollaşmasıyla birlikte sebze meyve fiyatları düştü. Vatandaş daha uygun fiyatlarla alışveriş yapmaya devam ediyor. Bu fiyatları yıl içinde de sürdürebilmek amacıyla ‘tanzim satış’ benzeri bir sistemin hayata geçirilmesi üzerinde çalışmalar devam ediyor. ‘Kooperatif’ modeliyle üretici ile tüketici arasında kimse olmadan ürünlerin daha düşük fiyatlara sofralara ulaşması amaçlanıyor.

 

Belediye hamlesi

 

Başta Tarım Kredi Kooperatiflerinin açmaya devam ettiği mağazalar ile artan kooperatif satışlar, çeşitli illerde de uygulanmaya başlıyor. Yerel yönetimler, üreticinin tüketiciye direkt ulaşabileceği alanlar kurmaya hız veriyor. Kooperatif modeli ile üretim dengesinin de sağlanması hedefleniyor. Sistemin üreticiyle hangi bölgede hangi ürünü ne kadar üreteceğine yönelik de önemli bir bilinç oluşturması öngörülüyor.

 

İzmir’in iki ilçe belediyesinde hayat bulan uygulamanın yakın zamanda İstanbul’da da hayata geçirilmesi planlanırken Tarım Kredi Kooperatifleri özelinde açılan marketler de dört farklı şehirde yer alıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Ankara’da yedi, Samsun, Trabzon ve Eskişehir’de birer marketi bulunuyor.

 

İnternetten satış

 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürünleri ile şehirlerdeki üreticilerin ürünleri internet üzerinden de tüketiciye ulaşıyor. Bu sistemin en güçlü halkası ise ePttAVM. PTT’nin internet mağazası aracılığıyla üreticiler, daha uygun fiyata tüketiciyle buluşurken ürün çeşitliliği de artıyor. Bakliyattan yağa, kuruyemişten çaya onlarca ürün satılıyor.

 

Uzun zamandır zirvede

 

Kış boyunca hem mevsimsel etkiler hem de üretimdeki düşüşle birlikte fiyatı en çok yükselen ürünlerden biri kabaktı. 22 lirayı gören kabak, şu anda 3-5 lira bandında satılıyor. Yine fiyatı 26 liraya kadar çıkan biber çeşitlerinde de mevsim nedeniyle 4-5 lira seviyesinde satış yapılıyor. Domates, 3 liradan başlayıp 12 liraya kadar çıkan geniş bir yelpazede tezgahlara gelirken limonda ise fiyat uzun süredir yüksek. Yeni hasat öncesi limonun kilo fiyatı, 15 liraya kadar çıkıyor.

 

Onur Karagöz

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
"Siyasette yeni bir döneme girdik"