Advert

Potamia Erdini tescillendi

SS Bademli Fidancılık ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, dün yerli tescilli ceviz çeşidi Potamia Erdini’yi üreticiler ile basına tanıttı.

Potamia Erdini tescillendi
Potamia Erdini tescillendi admin
Bu içerik 222 kez okundu.

Katılımın çok yoğun olduğu buluşmada Bayındır Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk, Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Suat Yılmaz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi ve aynı zamanda Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, Ödemiş İlçe Tarım Müdürü İbrahim Altıntaş, Selçuk İlçe Tarım Müdürü Mustafa Acarğil, Tire İlçe Tarım Müdürü Mutlu Tıraş, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) Başkanı Hurşit Nallı ve çok sayıda fidan üreticisi ile akademisyen de vardı.

ARGE çalışmaları başlattılar

SS Bademli Fidancılık ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bilgi’nin ev sahipliği yaptığı buluşmada öğlen yemeğinin ardından Başkan Bilgi, şunları söyledi: ”Kooperatifimiz, 1968 yılında kurulmuştur. Ana faaliyeti, meyve fidanı üretimidir. Ortaklarımızın tüm üretim girdileri temin edilmekte, en modern şekilde üretim yapabilmeleri için gerekli tüm altyapı tesisleri kurulmakta ve pazarlamada yardımcı olunmaktadır. Sadece meyve fidanı üretiminde değil, diğer tarım kollarında da faal olarak çalışmaktayız. Süt ve süt ürünleri merkezimiz, zeytinyağı fabrikamız, doku kültürü laboratuarımız bulunmaktadır. Bunun yanı sıra dış mekan süs bitkisi üretim ve pazarlaması, meyve depolama-tasnif ve ambalajlama organizasyonu da oluşturmuş bulunmaktayız. Kooperatifimiz, sadece fidan üretimi yapan ortaklara üretim girdisi temini, pazarlama gibi faaliyetlerde bulunmakla kalmayıp ülkemiz meyveciliği gelişmesi için büyük adım sağlayacak ARGE çalışmalarına başlamış ve bu doğrultuda 2013 yılında ‘Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşu’ unvanını almıştır.”

 

"Piyasaya kazandırdığımız en önemli

çeşitlerden biri: Potemia Erdin"

 

Bilgi, konuşmasına şu şekilde devam etti: ”Bu süreçte ilk olarak pazar değeri bulunan, mevcut üretimi yapılan ancak ülkemizde meyve tescilli çeşit listesine kaydı yapılmamış çeşitlerin tescil süreçlerini başlatmıştır. Bu süreçlerin takibi yapılırken yeni çeşit ıslahı için de çalışmalar başlatılmıştır. 

Tabi ki tüm bu çalışmalar, meyvesini vermeye başlamış ve kooperatifimiz, piyasaya yeni meyve çeşitleri kazandırmaya başlamıştır. Şimdiye kadarki altı yıllık süreçte ülkemiz meyveciliğine üç çeşit kazandırmış, üç çeşit için çalışma süreci devam etmekte olup en büyük çalışmamız armut türünde devam etmektedir. Piyasaya kazandırdığımız en önemli çeşitlerimizden biri Potamia Erdin, ceviz çeşididir. Bu çeşidin ilk olarak tespit edildiği ağaç, Tire-Mehmetler Mahallesi’nde 2000’li yıllarda bir çiftçi tarafından sınır ağacı olarak dikilmiştir. Birkaç yıl yerinde gözlem yapılmış, ceviz çeşit özelliklerinin şu anda piyasada ihtiyacı karşılayacak derecede iyi olduğu tespit edilmiş ve gerekli ARGE çalışmalarına başlanmıştır. Düşük rakımlarda kolaylıkla yetiştirilmekte olup ince kabuklu, yüksek verimli, iç randımanı çok yüksek ve kendine verimli bir çeşittir. En önemli özelliği ise piyasadaki yabancı çeşitlerle kolaylıkla yarışabilecek özelliklere sahip olan yerli bir çeşidimizdir.”

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
"Siyasette yeni bir döneme girdik"