Advert

ÖTO'da "İVME"li buluşma

 ÖTO'da
 ÖTO'da admin
Bu içerik 369 kez okundu.

Ödemiş Ticaret Odası (ÖTO) Başkanı Rıfat Eriş ivme kredisinin detaylarını konuşmak için T.C. Ziraat Bankası Ödemiş Ulus Meydanı Şubesi Müdürü İnanç Zafer Yılmaz, T.C. Ziraat Bankası Beydağ İlçe Müdürü Nesin Durmuş, T.C. Ziraat Bankası Kiraz İlçe Müdürü Seçil Şener, Halkbank Ödemiş Şube Müdürü Halil Özbellek ve Vakıfbank Ödemiş Şube Müdürü Dündar Cenker Kıyıcı ile bir araya geldi. Yapılan ortak açıklamada Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın öncülüğünde oluşturulan paket ile ihracata katkı sağlayan sektörlerin desteleneceği bildirildi.

 

Yerli malı kullananlar için
 

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sanayileşmenin itici gücü olan ham madde-ara malı imalat sanayisi ve makine imalat sanayisinin tüm güncel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Finansman Paketi oluşturulmuştur. Bu kredi paketinden kapasitelerini artırmak için yerli malı makine satın alan imalatçı firmalar, makine imalatı yapan ve mevcut üretimde kapasite artırımı/yenileme yatırımları gerçekleştirecek veya yeni yatırımlar ile makine imalatına başlayacak firmalar ve ithalat bağımlılığı yüksek kimyasal ve medikal ürünler, plastik ve kauçuk ürünler, suni ve sentetik iplikler, kağıt, karton ve mukavva sektörlerine yönelik ham madde veya ara malı imal eden sektörlerde yatırım yapacak veya mevcut kapasitesini artıracak firmalar yararlanabilecektir” dedi.
 

Kredi detaylarını açıkladı

 

Yatırım kredilerinde iki yıla kadar anapara geri ödemesiz azami 10 yıl vade uygulanabileceğini de ifade eden Başkan Eriş, “İşletme kredilerinde bir yıla kadar anapara geri ödemesiz azami beş yıl vade uygulanabilecektir. Kredi kullandırma tarihinden itibaren azami altı ay öncesine kadar geçen sürede alınmış faturalar da yatırım veya işletme sermayesi finansmanı kapsamında kredi konusu olabilecektir. Makine imalatı yapan/yapacak veya ithalat bağımlılığı yüksek sektörlerde hammadde-ara malı imalatı yapan/yapacak firmaların makine alımı/yenileme/kapasite artışına yönelik tüm harcamalar finansmana konu edilebilecektir. Paket kapsamında nakdi kredilere değişken faiz oranları uygulanacaktır. Değişken Faiz Oranları Devlet İç Borçlanma Senedine (DİBS) Endeksli ve TÜFE Endeksli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Krediler, kullandırım tarihinde geçerli olan DİBS ve TÜFE oranlarından kullandırılacak oranlar yıllık olarak güncellenecektir. Detaylı bilgi için fırma yetkilileri Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank şubelerini ziyaret edebilirler” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide