Advert

"Hizmet etmek gibi bir dertleri yok"

admin
Bu içerik 272 kez okundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Beydağ İlçe Danışma Meclisi toplantısı'na katıldı. AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar ile AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve çok sayıda partilinin katıldığı toplantıda konuşan Bakan Pakdemirli, AK Parti teşkilatlarında görev aldığını ve bu işlerin neferi olduğunu söyledi. Pakdemirli, "'Siyasetçinin karısı dul, parası pul olur' derlermiş. Biraz öyle gerçekten. Ama bu dava uğruna sizin gibi ben de bu davanın bir neferi olduğum için gurur duyuyorum" dedi.

 

31 Mart Yerel Seçimleri'nde partisinin aldığı oy oranlarına değinen Pakdemirli, "Milletten gelen neyse bu, her zaman kabulümüz. Beydağ'da millet bize anahtarı vermedi. Biz de kabul ettik ama dört yıl seçimsiz dönem var. Beydağ, hizmete aç kaldı ve bunca yıldır da düzgün hizmet alamadı. Gece gündüz çalışacağız ve inşallah Beydağ'ı 2024 Seçimleri'nde alacağız" diye konuştu.

"Umutla baktım ama..."
 

Ne zaman İzmir'e gelse cebine öz geçmişlerin doldurulduğunu söyleyen Pakdemirli, "Bunun nedeni, İzmir'in iyi hizmet alamaması. Ne yazık ki yerelde iktidar olmadığınızda genelde de iktidar olamıyorsunuz. İzmir'e ve diğer büyük şehirlere bir umutla 'Acaba hizmet olur mu?' diye baktım. Her parti hizmet için var, iddia bu. Gerçekte hizmet getirdiler mi diye 3-5 ay umutla baktım ama tamamen şova yönelik bazı hareketlerle, yapılan bir takım şovların dışında hizmete yönelik bir şey görmedim. Bunların hizmet etmek gibi bir dertleri yok" dedi.

 

Buğday fiyatlarını açıkladı
 

Bakanlık olarak da çiftçiyi rahatlamak için bugüne kadar birçok çalışma yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Birçok üründe çok iyi fiyatlar açıkladık. Evet girdilerimiz, maliyetlerimiz arttı ama bir o kadar da tarımsal ürünlerde fiyatlarımızı bu kadar iyi açıkladık. Geçen yıl 850 liraya satılan buğdayı bugün 1350 liraya Toprak Mahsulleri Ofisi olarak aldık mı, aldık. O zaman ekonomi ile ilgili yurt dışındaki bize karşı rüzgarları estirenlere karşı biz de çıktık çiftçiye, 'Korkmayın, ekin, biz dünya fiyatları ile bunları alacağız' dedik. Dünya fiyatlarının üstünde fiyat verdik mi, verdik. Bugün buğday, yurt dışında 1100 TL. Biz 1350 lira vererek aldık. Buğdayda, arpada, şeker pancarında, fındıkta, kuru üzümde memnun ettik" ifadelerini kullandı.

Süt fiyatlarında gelişmeler yakında
 

Yeni dönemde çok daha iyi hizmet vereceklerini aktaran Pakdemirli, şunları söyledi: "Sütün fiyatını 1 lira 70 kuruştan 2 liraya çıkarmıştık ama ben bunu da açıkçası yeterli görmedim. Üreticinin desteklenmesi açısından bu süt fiyatlarının daha iyi noktalarda olması gerektiğini düşünüyorum. En yakın zamanda toplanacak olan Süt Konseyi'ne de biz tavsiye kararı olarak veya bakanlığımızın yönlendirmesi olarak da bu fiyatların attırılması gerektiği mesajını ileteceğiz. Tahmin ediyorum süt fiyatlarında üretici lehine bir gelişmeyi yakın zamanda göreceğiz."

 

Çiğ süte sınıflandırma

 

Bugüne kadar yapılmayan bir çalışma yaptıklarını da açıklayan Pakdemirli, "Çiğ sütü kalite esaslı olarak sınıflandıralım dedik. Yani kaliteli süt üreten üreticimiz, sütünü değerinde veya değerinden daha fazla satacak. Standart, tek fiyat yerine sütü sınıflandırarak iyi süt getirene sanayici de iyi para ödemek zorunda kalacak. O nedenle hiç kimse de hiçbir şeye yeltenmek zorunda kalmayacak. Herkes iyi süt üretecek, sektör de üretici de bundan kalkınacak. Yakında küçük aile işletmelerine yüzde 40 hibeli damızlık sığırı vereceğiz" dedi.

 

Ucuz gübre projesini anlattı
 

Sıfır Atık Projesi kapsamında organomineral gübre üzerinde çalıştıklarını anlatan Pakdemirli, "Gübre, tarımdaki en önemli girdilerden bir tanesi. Ve fiyatların artığını da hepimiz biliyoruz. Organomineral tarafından bir çalışma yürütme yürüttük. Normalde dap gübresine yüzde 20-30 daha ucuz daha iyi bir gübreyi yakın bir zamanda inşallah piyasaya sürecek gerekli düzenlemeleri de yapıyoruz. Bunu üreten devlet olmayacak ama genel çerçeveyi biz çizeceğiz. Belki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) olabilir, TİGEM'in paketlemesi veya markası altında organomineral gübreyi yüzde 20-30 daha ucuza buluşturmayı hedefliyoruz" dedi.

 

Sözleşmeli tarımda hem çiftçinin hem de sanayicinin lehine olacak şekilde mevzuat düzenlemesi yaptıklarını söyleyen Bakan Bekir Pakdemirli, "Zeytinyağına destek var ama dane zeytine de desteği başlatıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

 

Orman yangınlarıyla mücadele
 

Beydağ'a yem karma makinesi ve soğuk hava deposu taleplerini 13'üncü etap desteklemeleri ile karşılayacaklarını vurgulayan Pakdemirli, orman yangınlarına ilişkin ise şunları söyledi: "Ülkemiz, dünyada yangınlarla mücadelede birinci sırada. Bunu Avrupa Yangınlarla Mücadele Bilgi Sistemi söylüyor. Biz boş laf konuşmuyoruz, Türkiye'nin orman varlığını arttırıyoruz. Çocuklarımızın geleceğine hizmet veriyoruz. Daha yeşil bir Türkiye için de dün çalıştığımızdan daha fazla çalışmaya devam edeceğiz. 11 Kasım'da 81 ilde 11 milyon fidan dikeceğiz."

 

"Beş yılın programını çıkartıyoruz"

 

Bakan Pakdemirli, düzenlenecek olan Tarım Şurası ile ilgili de, "Şura için çok güzel fikirler geliyor. Şu ana kadar 17 binin üzerinde plan, bilgi ve proje elimize ulaşmış durumda. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük bilgi hazinesini ve kütüphanesini oluşturuyoruz, bu birincisi. Bakanlıkta böyle bir proje hazinesi yoktu. İkincisi de bu projelerin hepsi 21 çalışma grubundan damıtılarak önümüzdeki beş yılın tarım planımızı, yol planımızı, iş planımızı çıkartıyoruz" dedi.

 

Kiraz ilçesinde Kaymakam Emin Kaymak'ı ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, daha sonra ise AK Parti İlçe Danışma Meclis Toplantısı'na katıldı.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
"Siyasette yeni bir döneme girdik"