Advert

Kuduza karşı tabletli önlem

Kuduza karşı tabletli önlem
Kuduza karşı tabletli önlem admin
Bu içerik 2577 kez okundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, kuduz hastalığı ile mücadele programı kapsamında yabani hayvanların ağız yoluyla aşılanmasını sağlamak için harekete geçti. Bu kapsamda tüm İzmir genelinde yaban hayvanların yaşam alanları olan kırsal ve ormanlık alanlara uçakla köfte şeklinde aşı yemi tabletleri atılmaya başladı.

Tabletlere dokunulmamalı
 

Uzmanlar, kırsal veya ormanlık alanlarda evcil hayvanları ile yürüyüş yapan vatandaşları uyararak, "Yemlerin dış kısmı köfte şeklindedir. İçinde ise aşı kapsülleri bulunmaktadır. Bu aşı, tilkilerin ağızları yoluyla vücutlarına girmekte ve tilkileri kuduza karşı korumaktadır. Dolaştığınız kırsal ve ormanlık alanlarda aşı yemi tableti bulursanız kesinlikle dokunmayınız. Aşı yemlerine dokunulursa yemlerin kokusu değişir ve tilkiler bu yemleri yemezler. Eğer aşı yemleri çok ortalık bir yerdeyse ona dokunmadan ayağımızla, tilkinin bulabileceği bir yere doğru uzaklaştırmalıyız" diye açıkladılar.

"Aşıya temas edilirse..."
 

Aşı yemlerinin atılmasını takip eden bir hafta süresince sahipli köpeklerin başıboş bırakılmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, "Çevremizdekileri, özellikle de çocuklarımızı bu aşılı yemlere dokunmamaları konusunda uyarmalıyız. Kapsülün içindeki aşı, gözümüzle veya cildimizdeki açık bir yarayla temas ederse, temas noktalarını su ve sabun ile yıkamalı ve derhal doktora gitmeliyiz. Can dostlarımızın kuduz aşılarını ilçe müdürlüklerine uğrayarak yaptırabilirsiniz. Veteriner hekimlerin can dostlarımız için önerdiği aşılama programlarını aksatmadan uygulatarak hem kendi sağlığımızı hem de can dostlarımızın sağlığını koruyalım."

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes turuna  Kiraz'dan başladı
Küçük Menderes turuna Kiraz'dan başladı
Kiraz'ın su sorunu çözüme kavuşacak
Kiraz'ın su sorunu çözüme kavuşacak