Advert

Yedi ilçedeki öğrencileri ilgilendiren toplantı

Yedi ilçedeki öğrencileri ilgilendiren toplantı
Yedi ilçedeki öğrencileri ilgilendiren toplantı admin
Bu içerik 245 kez okundu.

Küçük Menderes Havzası'ndaki yedi ilçeyi kapsayan alt çalışma grubu toplantısı, dün Torbalı'da gerçekleştirildi. Rehber öğretmenleri ile meslek danışmanları istişare toplantısı, İŞKUR Torbalı Toplantı Salonunda 10.00-12.15 saatleri arasında yapıldı. Toplantıya Çalışma ve İş Kurumu Torbalı Hizmet Merkez Müdürü Cemil Altun, meslek danışmanları Sadık Bol ve Eyüp Ensar Karaman ile  Torbalı, Ödemiş, Tire, Beydağ, Bayındır, Selçuk ve Kiraz ilçelerinden rehber öğretmenleri ile Rehberlik Araştırma Merkezi sorumluları katıldı.

"Geleceğin mesleklerine

ilgiyi artırmak istiyoruz"

 

Toplantı açılışında konuşan Şube Müdürü Cemil Altun, “Günümüzde değişen ve gelişen şartlar, bir kısım meslekleri işlevsiz hale getirirken yeni sektörler ve yeni meslekler ortaya çıkarmıştır. Kurum olarak öğrencilerimize ve velililerimize bu durumları anlatmak, öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda tercih yapmalarına yardımcı olmak için çalışmalarımız devam edecektir. Ayrıca okul ve istihdam ilişkisini arttırmak, öğrenci, veli, öğretmen, işveren ve kurum koordinasyonunu sağlayarak iş piyasasının ihtiyaç duyduğu meslekler ile geleceğin mesleklerine ilgiyi arttırmak istiyoruz. Bu amaç doğrultusunda her zaman bize katkılarını esirgemeyen rehber öğretmenlerimize ve meslek danışmanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Yapılanları ve yapılacakları anlattı

Daha sonra söz alan Meslek Danışmanı Sadık Bol, 2018-2019 döneminde yapılan çalışmaları ve yeni öğretim yılında yapılacak çalışmalar konusunda önerilerini dile getirdi. Bol, “Geçen dönem 196 ortaokul, lise ve meslek yüksek okulu ziyareti yapılmış olup bu ziyaretlerde 73 sınıf ve grup görüşmeleri ile 4892 öğrenciye  bilgilendirme sunumları yapılmıştır. Ayrıca beş ilçeden 266 rehber öğretmenine İŞKUR'un meslek danışmanlığı hizmetleri, mesleki yönelim bataryası ve gelecekte öne çıkabilecek meslekler, sunum şeklinde anlatılmıştır. Ortaokulda yapılan sunumlarda 'Doğru Meslek Seçimin Önemi', 'Açık İş Alanları', 'Okul Türleri ve Meslek Liselerinin İş Bulmadaki Avantajları'  konularına yer verildi. Lise seviyesinde yapılan sunumlarda ise 'İş Arama Becerileri', 'Endüstri 4.0', 'Alan Seçimi', 'Geleceğin Meslekleri' ve 'İşbaşı Eğitim Programı' konularına yer verildi. Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerine bağlı meslek yüksek okullarında ise İŞKUR KAMPÜS sunumu uygulanmıştır. Ayrıca sektör temsilcileri, meslek yüksek okullarında kariyer günleri etkinlikleri ile üniversite  öğrencileriyle buluşturulmuştur" ifadelerini kullandı.

Tüm ilçelerde çeşitli etkinlikler

Alt çalışma grubu toplantısında İŞKUR Torbalı Meslek Danışmanlığı Servisi'nin Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Bayındır, Tire, Selçuk ve Torbalı ilçelerinde 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı'nın ilk döneminde en az 43 okulda sunumlar yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca meslek tanıtım ve kariyer günlerinin yedi ilçede  düzenlenmesi, meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin rehber öğretmen ve meslek danışmanları işbirliği ile işyeri ziyaretleri yapması kararlaştırıldı.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret