Advert

İncir alımına başlandı

İncir alımına başlandı
İncir alımına başlandı admin
Bu içerik 270 kez okundu.

Son yılların en kaliteli ve verimli yılını yaşayan, dünyanın incir üretim merkezi konumundaki Aydın’da fiyatların beklentilerin altında kalması, üreticileri mağdur etmişti. Üreticilerin talepleri doğrultusunda harekete geçen AK Parti Aydın milletvekillerinin girişimleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevlendirmesi ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatı ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), incir alımına başladı.
 

TMO ile TARİŞ arasında TARİŞ İncir Birliği’nin Germencik’teki tesislerinde düzenlenen protokol törenine AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş, Metin Yavuz, Rıza Posacı ve Bekir Kuvvet Erim, Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Yılmaz Bozkır, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen hazır bulundu. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ile TARİŞ İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan protokolü imzaladı.

“Aydın’ın yarısının geçimi”
 

Törende konuşmasına Barış Pınarı Harekatı’ndaki askerlere başarılar dileyerek başlayan TARİŞ İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan, Aydın'da incir üretiminin her geçen gün arttığını belirtip ilde yaşayan insanların neredeyse yarısının incir ve pamuk üretimi ile geçindiğini söyleyerek TMO’nun alım yapmasının sevindirici olduğunu kaydetti. İncirin Aydın’ın ihracatına katkısının da yaklaşık 300 milyon dolar olduğunu belirten Bircan, “Son yılların en kaliteli inciri bu yıl yetişti. Ancak piyasada fiyatlar, beklenenin altında kaldı. TMO’nun incir alması, üreticiye ve Türkiye ekonomisine çok şey kazandıracaktır” diyerek incir üreticisinin sorununa çare olan herkese teşekkür etti.

Tüccar ve aracıdan alım yok
 

Yapılan protokol kapsamında Nazilli ve Germencik’te oluşturulan merkezlerde üreticilerin ürünlerinin alınacağı belirten Mustafa Bircan, “Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarına göre alım yapılacak. TMO’ya incir vermek isteyen üreticimiz; ürün tesliminde mutlaka ÇKS belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve banka hesap numarasını ibraz edecek. Alımı yaptıktan sonra en geç 10 gün içerisinde üreticinin hesabına parası yatacak” diyerek kesinlikle tüccar ve aracılardan incir alımı yapılmayacağını kaydetti.

Alımlara bugün başlanacak
 

TARİŞ aracılığı ile TMO’nun alımlarına bugün başlayacağını belirten TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ise, “Kuru incirde fiyatların olması gereken belli bir rakamda muhafaza edilmesi, ülkemiz ve Aydın için önemlidir. Bu anlamda biz de çalışmalarımızı yaptık. TARİŞ, incir konusunda çok deneyimli. İmkanlarını, fiziki mekanlarını, eksperlik hizmetlerini, malın muhafaza hizmetlerini bize kullandıracak. Biz de kaynak sağlayarak incir alım sürecini tamamlayacağız. Üreticinin elinde ürün kalmayana kadar alımlarımız da devam edecek” diye konuştu.
 

Günlerdir kuru incir üreticisinin sorununu çözmek için girişimlerde bulunan AK Parti Aydın milletvekilleri de incir üreticisine verdiği desteklerden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Bakan Pakdemirli'ye ve TMO Genel Müdürü Güldal'a teşekkür ettiler.
 

İHA
 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendinden sosyal mesafeli köy: Lübbey
Kendinden sosyal mesafeli köy: Lübbey
Karakılçık buğdayından  ekmek yapılıyor
Karakılçık buğdayından ekmek yapılıyor