Advert

Geri dönüşüm malzemeleri doğal üretime yarıyor

Geri dönüşüm malzemeleri doğal üretime yarıyor
Geri dönüşüm malzemeleri doğal üretime yarıyor admin
Bu içerik 224 kez okundu.

Tarıma elverişli olmayan toprakların üstüne yerleştirdiği geri dönüşüm malzemelerinden yaptığı büyük saksılarla bitkiler için adeta mikro klima ortamı oluşturan Manisalı vatandaş, az alanda yüksek verim almayı başardı.
 

Spil Dağı'ndaki Sultanyaylası Mahallesi'nde bir buçuk dönümlük arazisinde elverişsiz olan toprakların üzerine yerleştirdiği geri dönüşüm malzemelerinin içini verimli topraklarla dolduran Eyüp Korkmaz isimli vatandaş, küçük alanlarda hem çeşitli ürünler yetiştirdi hem de yüksek verim elde etti. Korkmaz, soğuk havalarda bile toprağın soğumasını engelleyen geri dönüşüm malzemelerinde sıcak iklimi seven meyvelerin de yetişmesini sağladığını söyledi.

800 rakımda kivano yetiştirdi
 

Geri dönüşüm malzemeleri kullanmaya nasıl başladığını anlatan Korkmaz, "Onları koyduğum yerler tarıma müsait değil, toprak iyi değil. O toprağı komple değiştirme şansım yok, gücüm de yok. Ben bunları iki amaçlı kullanıyorum: O alandan faydalanmak ve ısıyı muhafaza etmek. Onların içindeki köpük sayesinde toprak, belli bir ısıda kaldığı için geceleri soğuk oluyor ama o toprak yine sıcak kalıyor, ısıyı muhafaza ediyor. Onun için daha iyi ürün alma imkanı var. Bunların içinde Güney Afrika meyvesi kivanoyu yetiştirdim, hem de 800 rakımda. Saksılı bir toprak olduğu ve gece de ısıyı değiştirmeyen büyük bir saksı olduğu için birinci sene iki tane verdi. İkinci sene ise 25 meyve verdi, demek ki alıştı" dedi.

Ecza kutuları ile başladı
 

Buzdolabı kasalarını kullanmadan önce işe ecza köpüklerini kullanarak başladığını kaydeden Korkmaz, "İlk önce ecza köpükleri veya buzdolabı köpüklerini düşünerek hayata geçirdim. Burada bazı arkadaşlar da yapıyor. Buzdolabı kasalarını 40-50 liraya alıyoruz. Onun içine ektiğimiz her ürünün içine ona göre toprak ve gübre koyuyoruz. Kesinlikle en güzel ürünü, en güzel gıdayı alıyoruz onların içinde” diye konuştu.

 

İHA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Saliha Özçınar’ın mutlu günü
Saliha Özçınar’ın mutlu günü
Genç başkan müjdeyi verdi
Genç başkan müjdeyi verdi