Advert

Beydağ Baraj Gölü'ne 150 bin sazan yavrusu

Beydağ Baraj Gölü'ne 150 bin sazan yavrusu
Beydağ Baraj Gölü'ne 150 bin sazan yavrusu admin
Bu içerik 198 kez okundu.

Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürlüğü, Ürkmez Su Ürünleri ve Balık Üretim Tesisinde ürettiği 1 milyon 420 bin balığı barajlara bırakarak balıkçılıkla geçinen binlerce ailenin yüzünü güldürdü. Sulama projeleriyle tarım sektörüne büyük katkı sağlayan Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürlüğü, balıkçılığa verdiği destek ile de binlerce aileye geçim kaynağı oluşturuyor. Ürkmez Su Ürünleri ve Balık Üretim Tesisi'nde bu yıl 1 milyon 420 bin adet pullu sazan üretilerek İzmir, Manisa, Uşak, Aydın, Denizli, Eskişehir ve Muğla’daki barajlara bırakıldı. Mayıs ayında sağılan anaç balıklardan elde edilen 1 milyon 420 bin yavru pullu sazan, özel toprak havuzlarda özenle beslendi. Boyları 6 ile 8 santimetre ulaşınca ise baraj ve gölet göllerine bırakıldı.

 

En çok bırakılan

ikinci baraj
 

En çok yavru balık, 180 bin adet ile Porsuk Baraj Gölü’ne bırakılırken Beydağ Baraj Gölü'ne 150 bin, Işıklı Gölü'ne 140 bin, Marmara Gölü'ne 100 bin pullu sazan yavrusu salındı. Sezon boyunca Çaltıkoru Baraj Gölü'ne 50 bin, Kestel Baraj Gölü'ne 60 bin, Demirköprü Baraj Gölü'ne 100 bin, Sevişler Baraj Gölü'ne 60 bin, Yortanlı Baraj Gölü'ne 50 bin yavru balık bırakıldığı bildirildi.

 

Tüm dünyaya ihraç
 

Kendi sorumluluk sahasındaki baraj ve göletlere 590 bin yavru balık salan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü; Eskişehir bölgesine (DSİ 3. Bölge) 460 bin, Aydın bölgesine (DSİ 21. Bölge ) 370 bin adet pullu sazan yavrusu saldı. Batı Anadolu’daki barajlardan tutulan balıkların hem yurt içinde tüketildiği hem de Japonya ve Çin başta olmak üzere dünyanın dört yanına ihraç edildiği ifade edildi.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
"Siyasette yeni bir döneme girdik"