Advert

Festival coşkusu Bıçakçı'da başladı

Festival coşkusu Bıçakçı'da başladı
Festival coşkusu Bıçakçı'da başladı admin
Bu içerik 184 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Ödemiş Belediyesi’nin bu yıl ilkini düzenlediği Kestane Festivali, geçtiğimiz cumartesi günü Bıçakçı Mahallesi’nde başladı. Saat 16.00’daki festivale Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, protokol üyeleri ile mahalle sakinleri de katıldı.

Bıçakçı Mahallesi Muhtarı Yusuf Erdinç’in ev sahipliği yaptığı festivalde vatandaşlara kestane közlemesi, kestane haşlaması, kestane pilavı ile keşkek ikram edildi. Festival başlangıcında konuşan Muhtar Erdinç, ”Bugün kestane tanıtımı için düzenlediğimiz kestane festivalinin birincisini kutlamak üzere burada toplandık. Fuarlar ve festivaller, ürünlerin ve yörelerin tanıtılması için düzenlenen organizasyonlardır. Büyük ülkeler ve toplumlar, kendilerini tanıtmak adına böyle organizasyonlara büyük yatırımlar yapmaktadır. Mahallemiz insanı, çalışkan ve üretkendir ancak ürettiği ürünlerin satışında ve pazarlamasında bazı sorunlar yaşamaktadır. Halkımız, emeğinin karşılığını tam olarak alamamaktadır. Bazen sattığımız ürünlerimizin fiyatının pazarda üçe katlandığını görmekteyiz. Bu durumun düzeltilmesi için geçen sene mahallemizde Bıçakçı Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni kurduk. Umuyorum bundan sonra üreticiye rahat ulaşabileceğiz” dedi.

”Bıçakçı’da nişan yaptık

Kemer’de düğün yapacağız”

 

Erdinç, ”Seneler önce yaptığımız Barbunya Festivali ile yaylamızı ve barbunyamızı bir hayli tanıttık. Diğer ürünümüz kestaneyi de bu festivaller aracılığıyla tanıtacağız. Yetiştirilmesi, ağaçtan düşürülmesi, toplanması, dikenden çıkarılması büyük emek ve uğraş isteyen kestane mahsulünün ekonomimize olan katkılarıyla vatandaşlarımız kazanacak, mahallelerimiz boşalmayacak ve topraklarımız üretmeye devam edecektir. Bunlar da ülkemize zenginlik olarak yazılacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise, ”Bugün (cumartesi) Bıçakçı Mahallesi’nde Kestane Festivali’nin nişanını yaptık yarın (pazar) Kemer Mahallesi’nde düğününü kutlayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Ayrancı Yörük ve Zeybek Kültürü Araştırma Geliştirme Derneği kapsamında minik öğrenciler, halk oyunu gösterisi sergiledi. Gösteri sonrasında Bıçakçı Yörük Türkmen Yar ve Dayanışma Derneği Ozanı Uşaklı Turan Şahin ile Mahalli Sanatçı Kemal Özgün, vatandaşlara konser verdi.

Arzu Keçeci

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret