Advert

Kemer Mahallesi’nde düğün tadında festival

Kemer Mahallesi’nde düğün tadında festival
Kemer Mahallesi’nde düğün tadında festival admin
Bu içerik 173 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Ödemiş Belediyesi’nin ilkini düzenlediği festival, cumartesi günü Bıçakçı Mahallesi’nde yapılan etkinliklerin ardından pazar günü Kemer Mahallesi’nde düzenlenen etkinlikler ile son buldu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in ev sahipliği yaptığı etkinliğe şehir dışından pek çok belediye başkanı, Ödemiş protokol üyeleri, siyasiler ile Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer de katıldı. Ödemiş’ten pek çok vatandaşın ilgi duyduğu etkinlikte Ödemiş Belediyesi tarafından közlenmiş kestane, haşlanmış kestane, kestaneli pilav, kestane tatlısı, keşkek ikramı da yapıldı. İkramların yanı sıra üreticiler tarafından stantlar kuruldu. Üreticiler, stantlarda bal, kestane, lokum, tarhana, salça gibi ürünlerini satma imkanı buldu.

"Aziz topraklar Küçük Menderes"

Ödemiş İlçe Tarım Müdürü İbrahim Altıntaş, ”Tarımın başkenti Ödemiş’te kurumum ve kişiliğim adına müdürlük yapmaktan gurur duyuyorum” dedi. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise, ”Küçük Menderes Ovası, dünyanın en bereketli, çeşitliliğin yaşandığı aziz topraklar. Bu dağlarda 700-800 yıllık doğanın tanığı kestane ve ceviz ağaçlarımız var. Bu bereketi yaşamış ve hala bereketinden yararlanan; Birgililer, Hacıhasanlılar, Kemerliler, Yılanlılılar var. Bu toprağın kıymetini bilen insanlar, bu insanlar. Bu ova, bir yılda üç katrilyonluk bir değer üretiyor. Bu güzel insanların emekleriyle, elleriyle, çabalarıyla… Ovamızda 1800 tür bitkiye ev sahipliği yapan bir toprağa sahibiz. İngiltere’de bu tür sayısı 130. Aradaki farkı görün. Bu, ovamızın ve dolayısıyla Türkiye’nin zenginliğidir. Biz bu zenginliklerin çoğaltılması, üreten insanlarımın da ürettiklerinden daha çok pay almasını tarım ekonomisine bakış açımızla sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

”Bu topraklarda insan da yetişiyor”

Protokol konuşmalarının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası, katılımcılara konser verdi. Konser öncesi geçtiğimiz 29 Ekim’de Saracoğlu Caddesi’nde zeybek oynayarak adlarını tüm Türkiye ile dünyaya duyuran gönüllü efelerin bir kısmı Kemer Mahallesi’nde aynı heyecanı yeniden yaşattı. Konserin ardından protokol üyeleri kestane silkti.

Köy-Koop Başkanı ve aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, ”Küçük Menderes Havzası’nda bulunan Ödemiş’in benim için ayrı bir önemi var. Buralar, Anadolu’nun en bereketli toprakları. 'Yetişmeyen ne yok?' diye düşünüyorum. Bu topraklarda insan da yetişiyor, her şey de yetişiyor. Bu sebeple her ne olursa olsun bu tip etkinliklere destek vermeye, içinde olmaya, başkanlarımızın yanında olmaya karşı sorumlu hissediyorum. Bunun yanı sıra Tarımsal Kalkınma Kooperatifler Üst Birliği Köy-Koop olarak her zaman buralara koşup geliyoruz. Bu tohumları çoğaltmamız lazım. Bizim amacımız, bu emeklerin karşılığını bulmasıdır. Onun için mücadelemizi devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.  

Özcan Çetin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes turuna  Kiraz'dan başladı
Küçük Menderes turuna Kiraz'dan başladı
Kiraz'ın su sorunu çözüme kavuşacak
Kiraz'ın su sorunu çözüme kavuşacak