Advert

Jeotermale birlikte karşı çıkıyorlar

Jeotermale birlikte karşı çıkıyorlar
Jeotermale birlikte karşı çıkıyorlar admin
Bu içerik 226 kez okundu.

Türkiye’nin en önemli tarım üretim merkezi konumundaki Küçük Menderes Havzası ve İzmir'in birçok ilçesi, jeotermal santral riskiyle karşı karşıya. İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın geçtiğimiz gün Jeotermal Kaynak Arama Sahası ve Jeotermal Kaynak İşletme İhaleleri’ni ilana çıkardıktan sonra bu ihaleye Ödemiş’te ve Küçük Menderes Havzası’nda birçok sivil toplum kuruluşu (STK) ile vatandaşlar da tepki gösterdi.

 

Ödemiş'e bağlı Yeniceköy Mahallesi’nde 10 bin 680 dekar alan 52 bin 330 liraya, Mescitli Mahallesi’nde 14 bin 867 dekarlık alan 52 bin 330 liraya 14 Kasım tarihinde Jeotermal Kaynak Arama Sahası ihalesine çıkacak. Kiraz, Bayındır ve Tire ilçelerinde de on binlerce dönümlük birçok arazide aynı ihalelerin yapılacağı bildirildi. Küçük Menderes Havzası’nda daha önceki dönemde temiz bir çevre ve yaşanabilir bir dünya hedefiyle çalışmalar yapan çevreci örgüt Küçük Menderes Havzası Koza Hareketi Derneği  (KOZADER) ile Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Kent Konseyi bileşenleri ve ilgili muhtarlıklar yapılacak olan ihalenin sonunda tarım arazilerinin çok büyük zarar göreceğini ve daha birçok yönden bölgemize geri dönülmez olumsuz etkilerinin olacağını dile getirdi.

 

”Şiddetle karşı çıkıyoruz”

 

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, konuyla ilgili gazetemize ayrıntılı açıklamalarda bulundu.  Taşlı, "Dünyanın en güzel, en değerli, en verimli topraklarına kurulmak istenen jeotermal santral projelerine bölgemizdeki tüm değerlerimizi olumsuz etkileyeceği ve sağlıklı yaşam hakkımıza zarar vereceği için şiddetle karşı çıkıyoruz.

 

Daha önceden bölgemizde yapılmak, açılmak istenen birçok altın madeni projesi, Küre Mahallesi’ndeki jeotermal santral projesi ve çevreye zarar verecek birçok işletme ve projesine geçmiş dönemde Ödemiş’in STK’ları olarak bir araya gelerek Havza Plat ve KOZADER çatısı altında karşı çıkıp müsaade etmemiştik. Bu projeler, henüz başlangıç aşamasında olduğundan Çevresel Etki Değerlendirme’den (ÇED) gerekli izni alamamışlardı çünkü birçok projenin tamamı, tarım arazileri üzerindeydi ve ilgili resmi kurumlara itirazımızı yaptığımızda bizi haklı görüp projelere izin vermemişlerdi. Tarım havzası olan yerlerde tarıma ve tarımın bileşenlerine zarar verecek, verebilecek tesislerin kurulmasının uygun olmadığını kendi yasalarımızda da belirtiyor.

 

Tarım alanlarına, su havzalarına, yerleşim birimlerine, orman arazilerine, koruma alanlarına, kültür tarih ve tabiat varlıkları alanları ile buraların yakınına çevreye zarar verecek tesisler kurulamaz. Bu projelerin işletme ve kaynak arama faaliyetlerine birçok bileşenimizle beraber şiddetle karşı çıkıyoruz” dedi.

 

Açıklama yapacaklar

 

Taşlı, "Bunların faaliyete geçmesiyle beraber kuruluş aşamasından işletmenin her aşamasında çevremize bulunduğu bölgeye ve bu bölgenin suyuna toprağına havasına çok büyük zararları olacaktır. Bunun en önemli örneğini Aydın’da açılan ve o bölgedeki Germencik, İncirliova, Aydın merkez gibi birçok yerde faaliyet gösteren işletmeler oluşturuyor. Bölge insanı, yıllardır yaşadığı zarar ve mağduriyet için çırpınıyor ve feryat ediyor. Bu anlamda bölgedeki bu haklı çevre mücadelesine KOZADER olarak bizde çeşitli şekillerde destek olmuş hatta o bölgelere de gitmiştik.

 

Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) öncülüğünde düzenlenen bu etkinliklerde bölge halkı ve Aydın ilinin sivil toplum kuruluşları da bize destek vermişti. Geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de bölge insanımız, STK’larımız ile kamu kuruluşlarımızın bölgemizin iyiliği güzelliği için çalışacağına, birlik olacağına ve gerekenin yapılacağına inanıyorum. Bu amaçla bu konudaki bilgilendirmeleri yapmak için gerekli kurumlarla görüşmelere başladık ve devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde ortak bir hareket planı ve açıklama da yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

Özcan Çetin

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendinden sosyal mesafeli köy: Lübbey
Kendinden sosyal mesafeli köy: Lübbey
Karakılçık buğdayından  ekmek yapılıyor
Karakılçık buğdayından ekmek yapılıyor