Advert

Ödemiş'in zeybeği Türkiye gündemine oturdu

Ödemiş'in zeybeği Türkiye gündemine oturdu
Ödemiş'in zeybeği Türkiye gündemine oturdu admin
Bu içerik 249 kez okundu.

Cumhuriyetimizin 96. yılı nedeniyle gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında Ödemiş Ticaret Odası sponsorluğunda Ödemiş Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen zeybek gösterisi, Türkiye gündemine oturdu.

Geçtiğimiz gün saat 09.30’da Saraçoğlu Caddesi’nde 2000 Ödemişlinin aynı anda oynadığı zeybek; ulusal gazeteler, televizyonlar ile sosyal medyada ses getirdi. Twitter’da yaklaşık sekiz bin kişinin Ödemiş hasgtagiyle paylaştığı gönderiler, kısa süre içinde bir numara oldu. Şahan Gökbakar, Tuncay Özkan gibi ünlü kişilerin de paylaşım yaptığı zeybek gösterisi için bazı paylaşımlar ise şu şekilde:

Ünlü isimler, Ödemiş’i yazdı

Ünlü magazinci Kenan Erçetingöz, ”Hey gidi efeler, hey hey hey! Helal olsun size, koynundaki bebeğine, hepinize, Ege’ye, İzmir’e, Ödemiş’e” ifadelerini kullandı. Aynı gün paylaşım yapan CHP İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erden Kılıç ise, ”İzmir denince akla Kordon, Karşıyaka, Çeşme gelir. İzmir’e 110 kilometre uzaklıkta, Kurtuluş Savaşı’nda emperyalizme yiğitçe kafa tutan, efeler diyarı Ödemiş ilçemizde Cumhuriyet Bayramı coşkusunu iki bin kişi zeybek oynayarak kutladı. Bravo Ödemiş’in efeleri” dedi.  

Şahan Gökbakar da Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, ”İzmir’de 29 Ekim. Cumhuriyeti yüreğinden yaşamak… Atatürk’ün evlatları helal olsun size” cümlelerini kurdu. CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, ”Ödemiş’te binlerce kişi zeybek oynayarak Cumhuriyet Bayramımızı kutladı” dedi.

Özkök'ün yazısında bir numara

Hürriyet Gazetesi'nin genel yayın yönetmenliği yıllar boyunca gerçekleştiren ve hala bu gazetede yazan Ertuğrul Özkök de dünkü yazısında Ödemiş'teki etkinliğe yer verdi. Özkök, '29 Ekim’in ilk yedisi: Bir numara Ödemiş zeybeği' başlıklı yazısında "BİR: Ödemiş’in bir cadde boyu zeybek oynayan Cumhuriyet vatandaşlarını çok sevdim... Ekran başında birlikte oynadım..." ifadelerini kullandı.

Eriş'in gönderisine binlerce beğeni

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise sosyal medya hesaplarından şu paylaşımı yaptı: ”Muhteşemsin Ödemiş. Efeler Diyarı Ödemiş’te iki bin gönüllümüzün muhteşem zeybek gösterisi ile Cumhuriyet coşkusunu yüreklerde paylaştık. Ödemiş Halk Eğitim Merkezi ilgililerine, eğitmenlerine ve bu coşkuyu bize yaşatan gönüllülerimize yürekten teşekkürler.”

Başkan Mehmet Eriş, Twitter’daki bu paylaşımıyla binlerce beğeni aldı. Eriş’in paylaşımı, yüzlerce kişi tarafından sosyal medyada paylaşıldı. 

"Ödemiş’te küçük bir efe yetişiyor”

Üç gün gibi kısa bir çalışma neticesinde iki bin Ödemişlinin aynı anda gerçekleştirdiği zeybek gösterisinde en çok alkışı ise kucağında bebeğiyle zeybek oynayan bir anne aldı. Annenin bebeğiyle oynadığı zeybek anının videosunu paylaşan sosyal medya kullanıcıları, ”Ödemiş’te küçük bir efe yetişiyor”, ”Seyretmeye doyamıyorum. Böyle bir sürprizi hiç beklemiyordum. O kadar güzelsiniz ki”, ”Geceye bir güzellik bırakalım ve Cumhuriyet kadını tartışmasını bitirelim. Konu anlaşıldı sanırım”, ”Kastamonu-İnebolu’dan sırtında çocuğunu cepheye taşıyan Şerife bacının torunlarından Ödemiş’te kucağında çocuğu ile zeybek oynayan kızımıza selam olsun”, ”Koca yürekli anne” gibi paylaşımlarda bulundu.

Arzu Keçeci

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz yolunda feci kaza
Kiraz yolunda feci kaza
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor