Advert

13 ilçede JES ihalesi teklifsiz kaldı

13 ilçede JES ihalesi teklifsiz kaldı
13 ilçede JES ihalesi teklifsiz kaldı admin
Bu içerik 163 kez okundu.

İzmir’in 16 ilçesinde 35 farklı projeyle Küçük Menderes Havzası ile çevre ilçelerde yapılmak istenen jeotermal enerji santrali arama ile kurma kapsamında İzmir Valiliği tarafından onaylanan ihaleler, vatandaşlar ile sivil toplum kuruluşlarının direnişi sonrası ertelendi.

 

Üç ilçede teklif geldi

 

Geçtiğimiz günlerde Ödemiş Salı Pazarı’nda Ödemiş Kent Konseyi tarafından yapılan ‘Jeotermale Hayır’ toplantısının ardından konsey, STK’lar ile vatandaşlar, Sümerbank önünde miting düzenledi. Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı’dan edinilen bilgilere göre, 13 ilçe için teklif gelmezken Kiraz, Seferihisar ve Dikili olmak üzere üç ilçedeki kaynak arama ihalelerine teklifin geldiği öğrenildi. Kiraz'daki ihaleyi alan, Kiraz Belediyesi oldu.

 

"Duyduğumuz andan beri çalıştık"

 

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, "Neredeyse tamamının tarım alanları ve koruma bölgelerinin oluşturduğu projeyi ilk duyduğumuz andan itibaren uzun ve zorlu bir çalışma başlattık. Sadece kendi ilçemizi, havzamızı değil diğer bölgelerdeki erişebildiğimiz tüm İzmirli muhataplarımıza olayın önemini ve risklerini ısrarla anlatmaya çalıştık.

 

ÇED Kanunu'yla 'Tarım havzalarına, su havzalarına, yerleşim birimlerine, kültür, doğa ve tarih varlıkları alanlarına, koruma alanlarına, orman alanlarına ve çevreye zarar verecek tesisler, işletmeler ve faaliyetler yapılamaz' hükmünün bu projelerle zarara uğrayacağını her kesime ısrarla ifade edip bu projelere bölgemizde ve ilimizde karşı çıkılması gerektiğini bu sebeple projenin iptal edilmesi gerektiğini söyledik. Bu amaca yönelik olarak kendi sayfalarımızdan Kent Konseyi sayfamızdan ve çalışma gruplarımızdan duyurular ve bilgilendirmeler yaptık. Yine bu amaçla Ödemiş Belediyesi’nin düzenlediği bilgilendirme ve paylaşım toplantısına katılım sağlayıp destek verdik” dedi.

 

"Sonuç bizi tatmin etmedi”

 

Taşlı, "Geçtiğimiz hafta salı günü de Salı Pazarı’nda duyarlı kurum ve temsilcileriyle vatandaşlarımızı bilinçlendirmek adına toplantı yaptık. Konunun bölgemiz ve ilimiz için çok riskli olduğunu, yararından çok daha fazla zarar getireceğini defalarca vurguladık. Bu amaca yönelik olarak jeotermalle ilgili acı tecrübeler yaşayan Aydın Çevre Örgütü (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili'yi ve o bölge vatandaşlarımızı toplantılara davet edip yaşadıklarını ilçemizle paylaşmalarını sağladık.

 

Ayrıca Tire Belediyesi’nin düzenlediği ‘Jeotermale Hayır’ toplantısına konuşmacı olarak katılım sağladık. Sonuç olarak 13 bölgedeki ihale süreci ertelendi. Bu anlamda başarılı da olduk ama sonucun bizi tamamen tatmin ettiğini de söyleyemem. Biz, platform olarak bu projelerinin tamamının iptal edilmesini istiyorduk ve bunun için gerek Ödemiş’teki toplantıda gerekse İzmir’deki toplantı sırasında bizimle beraber olan vatandaşlarımızın itiraz dilekçelerini İzmir Valiliğimizin gerekli birimine teslim ettik. Neticede yukarıda anlattığımız gibi bir sonuç çıktı. Esas olarak bu bereketli topraklarda hiç yapılmamasını düşündüğümüz bu faaliyetlerin şimdilik taliplisi çıkmadı" şeklinde konuştu.

 

"Bazı çekincelerimiz var”

 

Taşlı, son olarak şunları söyledi: "Önümüzdeki günlerde acilen bu konu ile ilgili olarak STK’larla buluşarak kararlar almamız gerekiyor. Konuyla alakalı yapacağımız toplantıda çıkacak değerlendirme ve tavsiye kararlarına göre ortak hareket edeceğiz. Ayrıca belediyemizle bu konuyu değerlendirip bir yol haritası çıkarabiliriz. Bu anlamda ilçemiz ve bölgemiz için en doğru kararları alıp gerekli çalışmaları yapacağız. Şimdilik kısa bir nefes aldık ama ihale yasasının maddeleri gereği bazı çekincelerimiz bulunmakta. Olumlu ve kalıcı bir sonuca varacağımıza inanıyorum.”

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendinden sosyal mesafeli köy: Lübbey
Kendinden sosyal mesafeli köy: Lübbey
Karakılçık buğdayından  ekmek yapılıyor
Karakılçık buğdayından ekmek yapılıyor