Advert

Tarih öğrencileri efeler diyarı Ödemiş’te

Tarih öğrencileri efeler diyarı Ödemiş’te
Tarih öğrencileri efeler diyarı Ödemiş’te admin
Bu içerik 311 kez okundu.

Ege Üniversitesi Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencileri, bilimsel araştırma projesi kapsamında Ödemiş’i ziyaret etti. Doç. Dr. Cihan Özgün ile Doç. Dr. Olcay Pullukçuoğlu Yapucu’nun önderlik ettiği ‘İzmir ve Çevresinde Eşkıya ve Eşkıya Yatakları’ bilimsel araştırma projesi kapsamında Küçük Menderes Havzası’ndaki efeleri tanımaya yönelik Ödemiş’e ziyarette bulunan Ege Üniversitesi Tarih Bölümü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Elif C. Nelson Keleş ile dört yüksek lisans öğrencisini Kuva-yı Milliye Mücahitler Derneği Ödemiş Şube Başkanı Kudret Yeşilova ağırladı. Yeşilova, efelerin Kuva-yı Milliye döneminde dolaştığı yerleri öğrencilere gezdirdi. Öğrenciler de o dönemden kalan yapıları fotoğraflayarak Yeşilova’dan bilgi aldı.

 

"Bilimsel bir harita oluşturmayı amaçlıyoruz”

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Araştırma Görevlisi Keleş, ”Proje ekibimizle beraber Küçük Menderes Havzası’ndaki zeybek kültürünü yeniden yaşatarak zeybeklerin olduğu noktalar için bilimsel bir harita oluşturmayı amaçlıyoruz. Zeybeklerin kış ve yaz döneminde dolaştığı yerleri nokta atışı yaparak haritalaştıracağız. Bu proje kapsamında amacımız, yöremizdeki zeybek kültürünü yaşatmak. Bunun yanı sıra bu yörede var olan bu kültürle turizme katkıda bulunmak istiyoruz. Bizim tarihçi olarak en çok ilgilendiğimiz şey, sözlü tarihtir. Zeybek kültürünün toplumsal belleğe nasıl yerleştiğini de öğrenmek istiyoruz. Hem toplum içindeki kültürü bilimsel kayıtlara geçirmek hem de elimizdeki bilimsel verilerle zeybek kültürünü harmanlamak istiyoruz” dedi.

 

"Ödemiş’in yüz akını çıkarmak

adına mücadele ediyorum”

 

Ödemiş Efesi Yeşilova ise, ”Misafirlerimize yardımcı olmak adına yanlarındayım. Kültürümüzü tanıtmak adına elimden geleni yapacağım. Misafirlerimize Mursallı, Ayasuluk (Türkönü), Ertuğrul, Gerçekli, Kaymakçı, Birgi, Çaylı mahallelerini de gezdirerek efelerimizin kaldığı ve yaşadığı yerleri tanıtacağız. Ödemiş’imizin yüz akını çıkarmak adına mücadele etmeye devam edeceğim” şeklinde konuştu.

 

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
"Siyasette yeni bir döneme girdik"