Advert

Dünya Engelliler Günü kapsamında farkındalık

Dünya Engelliler Günü kapsamında farkındalık
Dünya Engelliler Günü kapsamında farkındalık admin
Bu içerik 250 kez okundu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Ödemiş Zihinsel ve Bedensel Engelsiz Yarınlar Derneği ile ERSEV Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumu, ‘365 Günde 3 Dakika Empati’ isimli bir farkındalık projesine imza attı.

"3 Aralık, kutlanacak bir gün değildir”

Saat 10.30’da Salı Pazarı’nda gerçekleşen etkinliğe Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile eşi Semra Eriş de katıldı. Ödemiş Zihinsel ve Bedensel Engelsiz Yarınlar Derneği Başkanı Serpil Aksoy Baştürk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında şunları söyledi: ”3 Aralık, Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası Uluslararası Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. 3 Aralık, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek için belirlenmiş bir gündür. Dolayısıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, kutlanılacak ya da bayram yapılacak bir gün değil, karşılaşılan sorunların gündeme getirileceği ve bunların çözümü için yapılacakların ele alınacağı bir tarihtir. Günümüzde engellilik; görmemek, duymamak, yürümemek ya da başka fonksiyon kayıpları değildir. Birçok yerde duyduğunuz gibi asıl engel, yüreklerde de değildir. Hem ülkemizde hem de dünyada artık engelin çevreden kaynaklı sorunlar olduğu kabul görmüştür.”

Hayallerin gerçekleşmesini istedi

Baştürk, konuşmasına şöyle devam etti: ”Siz, bir yerden bir yere rampa ve asansör olmadığı için gidemiyorsanız, sokakta kaldırımlar erişilebilir olmadığı için hareket edemiyorsanız, toplu taşıma araçları size uygun olmadığı için kullanamıyorsanız, araçlarınız için ayrılmış otoparklara başka araçlar park ediyorsa ve siz ne yapacağınızı bilemez durumda düşünüyorsanız, işe giremez durumda bırakılıyorsanız, insanların 'Sen bunu yapamazsın' cümlelerine maruz kalıyorsanız asıl engel burada demektir. Asıl engel, hayatın her alanının erişilebilir olarak düzenlenmemesi ve 'Sen bunu yapamazsın' şeklinde ortaya çıkan ön yargılardır. Bizim taleplerimizin sağlanmasını istediğimiz şeyler, ayrıcalık ya da lütuf değildir. Bunlar, herkesle beraber eşit ve adil bir ortamda yaşayabilmemiz adına gerekli düzenlemelerdir. Hem ulusal hem de uluslararası yasalarda var olan haklarımızdır. Herkese engelsiz yarınlar dilerim.”

Kavanozda dilekler

Baştürk’ün konuşmasının ardından Elif Cezayirli, ‘Biz engelliyiz, kusurlu değil’ isimli şiiri okudu. Şiirin ardından görme, işitme, fiziksel ve zihinsel engelli bireylerin toplum içinde ve bireysel olarak yaşadıkları zorlukları anlatmak adına ERSEV Özel Eğitim öğretmenleri tarafından çeşitli etkinlikler ile dramalar düzenlendi. Etkinliğin sonunda ise Ödemiş Zihinsel ve Bedensel Engelsiz Yarınlar Derneği Başkanı Serpil Aksoy Baştürk, dernek üyelerinin hayallerini topladığı kavanozu Başkan Eriş’e uzattı. Baştürk, Eriş’in kavanozdan rastgele seçtiği dileklerin Ödemiş Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesini istedi.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret