Advert

Koyunlar beşiz doğurdu sahibinin yüzü güldü

Koyunlar beşiz doğurdu sahibinin yüzü güldü
Koyunlar beşiz doğurdu sahibinin yüzü güldü admin
Bu içerik 249 kez okundu.

Kiraz'da yaşayan ve hayvancılıkla geçimini sağlayan ailenin baktıkları koyun, önce ikiz ve ardından da beşiz doğurdu. İkizlerin ardından beş yavruyu gören aile çok sevindi. İlçeye bağlı Yenişehir Mahallesi’nde yaşayan İnce ailesi, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini kent genelinde teşvik etmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden gerekli koşulları sağlamak şartıyla ücretsiz Sakız cinsi bir koç ve üç koyun aldı. Önce ikiz doğuran koyunlar, ardından beşiz dünyaya getirerek sahibinin yüzünü güldürdü.

Hedeflerinin sürüyü 40-50 koyuna çıkarmak olduğunu söyleyen Mehmet İnce (59), "Bir tane aldık, beş kuzu oldu. Beş tane görünce şaşırdık, sevindik. Allah vergisi. 2-3 bekliyordum ben, en fazla dört. Koyunun vücuduna göre beş tane kuzu olunca hem şaşırdık hem de sevindik. Bir taneydi, bir anda altı tane oldu. Annesinin sütü yetmeyince inek sütüyle takviye yaptık" dedi.

Belediyenin kent kırsalında tarımsal üretimin ve hayvancılık faaliyetlerin desteklenmesine devam etmesinden çok memnun olduklarını söyleyen Yenişehir Mahalle Muhtarı Mehmet Coşkun (63) ise, "Allah razı olsun Büyükşehir Belediyemiz, dar gelirli vatandaşlarımıza koyun dağıttı.Dağıttığı koyunlardan bir tanesi beşiz doğurdu. Büyükşehir, dar gelirli ailelerimize yardımcı oluyor. Çok memnunlar, biz de memnunuz. Ailemiz iyi bakıyor, bizi mahcup etmiyorlar" diye konuştu.

"İnanılmaz güzel bir başarı"

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli köylü ve çiftçiye önce küçükbaş hayvan yetiştiriciliği eğitimi veriyor. Ardından da ücretsiz koyun ve keçi dağıtıyor. Hibe edilen küçükbaşların gerekli kontrollerinin sene içerisinde belediye ekiplerince takip edildiğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Aysel Özkan, geçen sene dört küçükbaş verdikleri İnce ailesinin bu sene 14 küçükbaşa ulaştığını söyledi.

"Bir üreticimize verdiğimiz damızlık koyun beşiz doğurdu" diyen Özkan, "Normalde ikiz doğurmalarına alışığız ama beşiz doğurdu. İnanılmaz güzel bir haber. Damızlık desteği verdiğimiz ailemiz de çok mutlu oldu. Çok mutluyuz. Bu ailemize başlangıçta dört tane damızlık koyun vermiştik. Şu an 14 koyuna ulaşmış durumdalar. Bu, çok güzel bir başarı. Bu kapsamda yaptığımız denetimde beşiz doğurduğunu tespit ettik. Bu ailenin hayvanlara çok iyi baktıklarını gördük. Kadın erkek fark etmeksizin karma, yeterli kriterleri sağlayan gerçekten üretmek isteyen çiftçilere veriyoruz" dedi.

“Kırsalda nüfus artıyor ve göç azalıyor”
 

Yerel yönetimlerin çiftçiye, tarıma ve üreticiye destek olması gerektiğini vurgulayan Özkan, "Türk tarımının daha ileriye gitmesi, yerel ürünün piyasaya hakim olması, çiftçinin üretimden vazgeçmesini önlemek, çiftçiye destek olmak ve katkı koymak için tüm yerel yönetimlerinde bu işe destek olmaları gerekli. Kendi bölgelerinde, belediye sınırları içerisinde imkanları ve bütçeleri ölçüsünde mutlaka tarıma ve küçük üreticiye destek olmalılar. Onların da kooperatifleşmelerine, ürünleri değerinde satmalarına, pazarlamasına destek olmasını istiyoruz. İzmir’in Türkiye’ye bir örnek olduğunu, istenirse bunun başarılabileceğini düşünüyorum. Bu, kırsalın nüfusunun yerinde bir nebze refahının artmasına neden oluyor. Göç etmek zorunda kalmıyorlar. Çünkü kendi ekmeğini kazanmaya başlıyor. Yani İzmir’deki kırsal nüfus, her geçen gün artıyor. Son yıllarda yükselmeye başladı.

 

Demek ki kırsalda sorunlara çözüm bulabiliyoruz. Üretime katılıyor, üretim yapabiliyoruz. Bu, çok önemli bir şey. İhtiyacımız olan şey bu. Toprağımızı, yerimizi ve evimizi terk etmeden üretebilmek ve üretimde kalabilmek. Çocuklarımızın ve kendimizin refahını arttırabilmek, bütün hedefimiz bu" diye konuştu.

16 ilçede umut sürüleri

 

Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında Karaburun ve Urla’ya bağlı yedi kırsal mahallede 19 üreticiye 81 küçükbaş hayvan dağıtımı ile başlayan proje, doğan 11 bin 209 yavru ile birlikte sayısı 22 bine yaklaşan bir umut sürüsüne dönüştü. Kent kırsalında tarımsal üretimin ve hayvancılık faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik projelerini sürdüren Belediye; Ödemiş, Bayındır, Tire, Kiraz, Beydağ, Selçuk, Aliağa, Bergama, Dikili, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Menderes, Seferihisar ve Urla olmak üzere 16 ilçede yaptığı dağıtımlarda 282’si kadın olmak üzere 2727 üreticiye toplam 10 bin 613 adet küçükbaş hayvan dağıttı.

Eğitimler devam ediyor

 

Büyükşehir Belediyesi'nin Seferihisar’da düzenlediği küçükbaş hayvan yetiştiriciliği eğitimi, 70 üreticiyle devam etmekte. Kiraz ve Torbalı ilçelerinde ise eğitimlerini tamamlayan 129 üreticiye (sakız, kıvırcık, saanen cinsi) 509 küçükbaş hayvanın dağıtımının ise önümüzdeki haftalarda yapılacağı belirtildi.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan yurt açıklaması
Başkan Özçınar'dan yurt açıklaması
Kiraz'ın pazar yerinin üstü modern proje ile kapanıyor
Kiraz'ın pazar yerinin üstü modern proje ile kapanıyor