Advert

Beydağ Barajı'nda tehlike çanları

Beydağ Barajı'nda tehlike çanları
Beydağ Barajı'nda tehlike çanları admin
Bu içerik 170 kez okundu.

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, yaklaşık 250 milyon metreküp su kapasiteli Beydağ Barajı'nda su miktarının yüzde 5-7'ler seviyesine düştüğünü belirterek, "Bu yıl bölgemizde yağış oranı azalırsa gelecek yıl üreticimizi zor günler bekleyecek" dedi.

 

Beydağ Barajı'nın hizmete girdiğinden bu yana ilk kez yüzde beşlere düşen su seviyesi ile alarm verdiğini belirten Başkan Yılmazlar, "Eğer Küçük Menderes Havzası'ndaki üreticiler, buna ilişkin planlama yapamazsa susuzluktan ya da sulama maliyetlerinden canları yanabilir" diye konuştu. Barajdaki su seviyesinin ilk kez bu kadar düştüğünü belirten Başkan Yılmazlar, şöyle konuştu: "Toplam 248 milyon metreküp su kapasiteli barajda tahminen 10 milyon metreküp civarında su bulunduğunu düşünüyoruz. Bu seviye, barajdaki canlı hayat için de tehlike arz ediyor. Normal yağışlarla dört yılda dolan barajımızda geçtiğimiz yıllarda ne yazık ki bilinçli sulama yapılamadı. Bu baraj, bu yağışlarla vahşi sulamayı kaldıramaz. Acilen çözüm masası kurulup ekim-dikim dönemi için planlama yapılmalı."

"Suyu tasarruflu kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor"


"Hepimizi üzebilir"

 

Sanıldığı gibi bölgenin su zengini bir havza olmadığını kaydeden Yılmazlar, "Barajımız, sulama amaçlı yapıldı. Ödemiş ve çevresinde hayvancılık üretimi arttı. Bölgede silajlık mısır ekimi, yoğun şekilde sürüyor. Suyu tasarruflu kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor. DSİ ve Küçük Menderes Sulama Birliği, gelecek yılı planlayamazsa 2020 ekim-dikim dönemi hepimizi üzebilir" ifadelerine yer verdi.


Umut, Tasavra Çayı'nda

 

Beydağ Barajı'nın şu an itibarı ile tek kaynağının Bozdağ'dan gelen yağmur ve kar suları olduğunu belirten Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Baraja gelen su, geçtiğimiz yıllarda Kiraz'da yapılan iki göletle kesildi. Gelen su, zaten yeterli değildi. Bir de iki gölet yapılınca gelen su da doğal olarak azaldı. Aydın Dağları'ndan gelen Tasavra Çayı'nı baraja aktarmak için çalışmalar sürüyor. Tasavra Çayı'nın suyu baraja aktarıldığında barajın su kaynağı da çoğalmış olacak."

 

Yeterli sulun bulunması halinde barajdan Haziran ve Temmuz aylarında su bırakıldığını kaydeden Ödemiş Kent Konseyi Tarım ve Hayvancılık Meclisi Başkanı Veteriner Tekin Alpsoy da damlama sulama ile ilgili üreticinin daha bilinçli olması ve bu konuda çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide