Advert

Asgari ücret beklentilerini söylediler

Asgari ücret beklentilerini söylediler
Asgari ücret beklentilerini söylediler admin
Bu içerik 205 kez okundu.

2019 yılını geride bırakırken yaklaşık sekiz milyon vatandaşın gözü kulağı asgari ücrete yapılacak zam oranında. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yapacağı toplantıların ardından 2020 asgari ücret zammını açıklayacak. Küçük Menderes Gazetesi olarak Kiraz Pazarı’nda bulunan halka ”Sizce asgari ücret ne kadar olmalı?” diye sorduk.

 

”Türkiye böyle giderse hiçbir şey olmaz”

 

Pazarda seyyar satıcılık yapan bir kadın esnaf, ”Asgari ücret, en az 2500 lira olmalı. Her şeye sürekli olarak zam geliyor. Bu rakam bile yeterli değil aslında. Evi kira olanın, fatura ödeyenin, çocuk bakanın bu rakamlarla geçinmesinin imkanı yok” dedi.

 

Kiraz Pazarı’nda gevrek satışı yapan bir başka esnaf ise, "Asgari ücret, 3000 lira olsun, düz olsun. Bu ülkede geçinmenin zorluğunu bir yana bırakın, insanlara 5000 lira da verseniz geçinemez. Ancak yılbaşıyla beraber yapılacak zam doğrultusunda 3000 lira, pek çok aileyi rahatlatır” şeklinde konuştu.

 

Bir diğer seyyar satıcı ise şöyle konuştu: ”Asgari ücret, en az 3500 lira olmalı. Şu anda 2020 lira ile geçinmek imkansız. Her şeye sürekli zam geliyor. Evi var, kirası var, çoluk çocuğun giyimi var. Kolay değil yani. 3500 lira, hayali bir rakam. O bile anca kurtarır ama olmaz. Türkiye böyle giderse hiçbir şey olmaz.”

 

Bir diğer esnaf ise şunları söyledi: ”Asgari ücretle çalışan biri değilim ancak 2500 lira olması gerektiğini düşünüyorum. Devletimizi de çok sarsmamak gerek.”

 

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes turuna  Kiraz'dan başladı
Küçük Menderes turuna Kiraz'dan başladı
Kiraz'ın su sorunu çözüme kavuşacak
Kiraz'ın su sorunu çözüme kavuşacak