Advert

Şehit öğretmen için anma töreni düzenlendi

Şehit öğretmen için anma töreni düzenlendi
Şehit öğretmen için anma töreni düzenlendi admin
Bu içerik 174 kez okundu.

Eğitim Bir-Sen Ödemiş Temsilciliği, iki yıl önce Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi’ndeki makamında iki kişi tarafından vurularak hayatını kaybeden Şehit Eğitimci Ayhan Kökmen için geçtiğimiz pazar günü anma töreni gerçekleştirildi.

"Hocamızın ismini uzun yıllar yaşatacağız”

Saat 20.00’de Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törene Kökmen’in ailesi, yakınları ve dostları katıldı. Konuşmaların öncesinde şehit eğitimci adına Kuran-ı Kerim okundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Ödemiş Eğitim Bir-Sen İlçe Başkanı Mahmut Altay, açıklamalarında şunları dile getirdi: "Merhum Ayhan Kökmen hocamız, toplumun her kesimi tarafından çok sevilen, güler yüzlü, anlayışlı mizacıyla kendisini eğitime vakfetmiş mümtaz bir şahsiyetti. Biz de adını uzun yıllar yaşatmak adına çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Ayhan Kökmen, hepimizin ortak acısıdır. Bu tür acıların, şiddetin bu topraklarda son bulması için hepimize önemli görevler düşüyor. İnsan öldürmeyi, şiddeti masumlaştırmak, öfkeyi meşrulaştırmak, toplumumuz için en büyük tehlikedir. İşçinin, memurun, çiftçinin, esnafın, doktorun, avukatın kısacası herkesin hep bir ağızdan şiddete 'dur' sözünü yüksek sesle söylemesi, zaruri hale gelmiştir.

Ayhan Hoca’nın 'Biz uğraşmazsak kim uğraşacak?' sözü halen kulaklarımdadır. Ayhan Kökmen Fen Lisesi’nin adının Şehit Öğretmen Ayhan Kökmen Fen Lisesi olarak değiştirilmesi, Ödemiş’te Şehit Öğretmen Ayhan Kökmen Okuma Salonu’nun oluşturulması ve geleneksel olarak planladığımız 24 Kasım Ayhan Kökmen Anı Yarışması ile Ayhan Kökmen hocamızın ismini uzun yıllar yaşatacağız.”   

"Ayrık otlarını toplayıp gül gonca yapardı”

Altay, Ayhan Kökmen davasında süren en yakın duruşmanın 26 Aralık Perşembe günü olduğunu da belirterek anma törenine katılan herkesi duruşmaya da davet etti. Altay’ın konuşmasının ardından İzmir 1 Nolu Eğitim Bir-Sen Başkan Vekili Ali Bilgiç konuştu. Bilgiç’in konuşmasının sonrasında katılımcılara Kökmen’in hayatı anlatıldı. Slayt gösterisinin sonrasında Ahmet Okanoğlu, saz eşliğinde şiir okudu. İsmail Gülşen, Müge Akyüz, Merve Ildız ile İzmir Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Ender Karabulut’un konuşmalarının ardından Kökmen’in vefatı konulu slayt gösterimi yayınlandı.

Adem Sevgi’nin şiirinin ardından şehit öğretmen Ayhan Kökmen’in eşi Ayfer Ümmü Kökmen iki oğluyla beraber konuşma yapmak adına sahneye geldi. Gözyaşlarına hakim olamayan Kökmen,”Şehitler ölmez, eğitim durmaz. Biz yolumuza devam edeceğiz. O ayrık otlarını toplayıp gül gonca yapacağız çünkü Ayhan Hoca, ayrık otlarını toplayıp çöpe atmazdı. Ayrık otlarını toplayıp gül gonca yapardı” ifadelerini kullandı. Kapanış öncesi Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü, Ayfer Ümmü Kökmen’e çiçek takdim etti.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan yurt açıklaması
Başkan Özçınar'dan yurt açıklaması
Kiraz'ın pazar yerinin üstü modern proje ile kapanıyor
Kiraz'ın pazar yerinin üstü modern proje ile kapanıyor