Advert

İğdeli Kooperatifi'nden istasyona müthiş açılış

İğdeli Kooperatifi'nden istasyona müthiş açılış
İğdeli Kooperatifi'nden istasyona müthiş açılış admin
Bu içerik 126 kez okundu.

Sınırlı Sorumlu İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, İğdeli yolu üzerinde akaryakıt ve LPG istasyonu açılışını gerçekleştirdi. Dün gerçekleşen açılışa Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, S.S. İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Süleyman Top ve yönetim kurulu üyeleri, Kiraz Tarım İlçe Müdürü Engin Özpınar, Kiraz İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kiraz Yerel Hizmetler Koordinatörü İlkay Teker, Ödemiş Belediyesi Başkan Yardımcısı Özay Kaptan ve Feridun Azeroğlu, Bademli Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, Fidan Üreticileri Alt Birliği Başkanı Hurşit Nallı, Kiraz'ın mahalle muhtarları ile kooperatifin kadın üyeleri katıldı.

32 yıl önce kuruldu

Saat 13.00'da başlayan açılışta Oyalı Fes Halk Dansları Grubu zeybek oynadı. Zeybek oyununun ardından S.S. İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Süleyman Top konuştu. Top, "32 yıl önce 1987'de 90 bin lira ORKÖY, 10 bin lira kendi öz sermayesi ile 15 köy muhtarı ve İlçe Kaymakamı Aslan Kütükçü önderliğinde kurulan Sınırlı Sorumlu İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifimizin 17 numaralı ilk sivil ortağı olarak kurucu üyelerime 2500 ortağım adına teşekkür ederim.

"23 daire parası borç vardı"

2001 yılında beş ton süt ve 280 milyar borç ile kooperatifi devraldık. 2001 yılında 15 bin liraya Kiraz'da yeni bir daire alındığını var sayarsak bu borç, yaklaşık olarak 23 daire parası yapıyordu. İşte buralardan bu kooperatif alınarak 2011 yılına kadar bu borçları ödemek için yönetim kurulundaki arkadaşlarımız ile canla başla, gece gündüz çalıştık. İlk binek arabamızı bile 2012 yılında alabildik. Bugün geldiğimiz bu noktada en çok hayalini kurduğum kurumsal bir kooperatif yapısına bir adım daha yaklaştık.

Çavuşdağı'na coğrafi işaret

Sayın ortaklarım! Bölgemizin yıllardır en büyük eksiklerinden biri olan bu istasyonun kurulma sürecindeki zorlukları hepiniz, bizim kadar iyi biliyorsunuz. Şimdi bunları anlatmakla vaktinizi çalmak istemiyorum ama on yıllık emeğimizin sonucu olarak bu istasyonu bölgemize kazandırmanın onuru ve sevinci içindeyim. Burada Allah'ın izni ile uzun yıllar bu tesisimiz, ortaklarımıza en uygun fiyat ve en kaliteli ürünler ile hizmet edecektir.

Allah nasip ederse, ömrümüz yeterse yakın zamanda Çavuşdağı kuru fasulyesinin de coğrafi işaretini alarak bu konuda da bölgemizin ata ürünü olan bu değerli mahsulü tüm Türkiye'ye duyurmayı, tanıtmayı ve üreticimizden hak ettiği değerlerden alarak planlı üretim yaptırmayı hedefliyoruz.

Ayrıca yakın zamandaki planlarımız arasında daha uzun vadede kış sezonlarında uygun fiyatlara ortaklarımıza verebilmek için bir arpa-mısır flake tesisini de araştırma içindeyiz. Bu sistemlerde arpa-mısır girdimizi çuval başına 5 ila 7 lira arasında piyasanın altında mal ederek ortaklarımıza sunmak istiyoruz.

Bölgenin lider kuruluşlarından

Bütün bu başardığımız hedefler; gerek peynir, gerek süt, gerek marketler, gerek hırdavat, gerekse akaryakıtın dışında ileri dönük koyduğumuz hedeflerin hepsi, işini iyi yapan, eğitimli, özverili çalışanlarımızın ve tecrübeli yönetim kurulumuzun başarısıdır.

Bugün geldiğimiz noktada 130 ton günlük süt, 160'tan fazla yetişmiş personel, 220 milyon lira cirosu ile hiçbir bankaya bir kuruş borcu olmayan kooperatifimiz, kendi kabuğunu kırmış ve yaptığı işlerde bölgesinin lider kurumlarından biri haline gelmiştir.

Kooperatife verilen ödüller

Bütün bu başarıların karşılığında 2016 yılında Tarım Bakanlığımız ve Dünya Bankası tarafından Türkiye genelinde kooperatifimiz, iyi örnek uygulaması seçilmiş; 2017 yılında tulum peynirimiz, 1400 firma arasında Tarım Oscarı alarak birinci seçilmiş ve son olarak da Türkiye genelinde yılın kooperatifçilik ödülü, kooperatifimize layık görülmüştür. Hayırlısı ile onu da tüm ortaklarımız adına almaya önümüzdeki hafta İstanbul'a  gideceğiz.

Tüm çalışanlara teşekkür etti

Konuşmamı sonlandırmadan önce yıllarca bu kooperatife sahip çıkarak kooperatifinden vazgeçmeyen tüm ortaklarıma, bir yılda 100 bin kilometreden fazla yol yaparak gece gündüz demeden, ailesinden daha fazla kooperatifimizin tanıtılmasına vakit harcayan yardımcım Ali Eroğlu'na, aldığımız bütün kararlarda yanımızda yer alan yönetim kurulu üyelerimize, yaptıkları güzel peynirler ile kooperatifimizi herkesin tanıdığı bir marka haline getiren ustalarım ve üretim personelime, yağmur, kar, kış demeden depocusundan süt alımcısına, süt alımından süt şoförüne, tüm saha personelimize, gece gündüz kayıtlarımızı eksiksiz olarak tutmak için çabalayan Halit Bey ve muhasebe ekibime, son olarak da bu istasyon dahil birçok projeyi eksiksiz olarak tamamlayan müdürüm Deniz Bozkurt'a ve tüm ekibime sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Çok daha güzel yarınlar için verelim el ele, ulaşalım her yere. Tüm halkımıza hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

Başkan Özçınar'dan tebrik

Top'un konuşmasının ardından daha önce Kiraz Belediye Başkanlığı yapan İzzettin Eryılmaz, açılışı yapılan istasyon için güzel temennilerde bulundu. Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar ise şunları söyledi: "Sayın kaymakamım, değerli daire amirleri, kıymetli hemşehrilerim! Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. Bugün güzel ilçemize açılacak olan bir hizmete birlikte tanıklık etmekteyiz. Öncelikle üreticimizin korunması ve gelişmesindeki her atılımı, her hizmeti can-ı gönülden destekliyorum. Bu bağlamda İğdeli Kooperatifi'ni tebrik ediyorum. Akaryakıt istasyonumuzun işletmecisini ve burada hizmet veren tüm hemşehrilerimizi can-ı gönülden kutlarım. İnşallah bu açılış da hayırlara vesile olur. Çiftçilerimize, vatandaşlarımıza, köylülerimize, halkımıza güzel hizmetler yapar inşallah."

Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak'ın konuşması sonrası kooperatife emek vermiş herkese plaket dağıtıldı. Plaket töreni sonrası açılış törenine geçildi. Kurdele kesiminin ardından adak adandı. Konuklara lokma ve yemek ikramında da bulunuldu.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret