Advert

İlave su temininde proje tamamlandı

İlave su temininde proje tamamlandı
İlave su temininde proje tamamlandı admin
Bu içerik 143 kez okundu.

Beydağ Barajı’na ilave su temini projesi faaliyete geçti. Devlet Su İşleri (DSİ) yetkililerinden edinilen bilgilere göre, Beydağ Barajı ilave su temini projesinin birinci aşaması olan Beydağ’dan Küçük Menderes Nehri’ne akan Tasavra Çayı ile diğer akarsuların Beydağ Barajı’na aktarılma projesinin yüzde doksanının tamamlandığı ve baraja takviye su girişinin gerçekleştirildiği bildirildi.

Yıllık on milyon metreküp suyun Beydağ Barajı’na girmesinin hesaplandığı projede üç ana su biriktirme regülâtörü de tamamlandı. Buna göre Mutaflar Regülatörü, Tabakhane Regülatörü ile Dudunun Regülatörü’nde biriktirilen sular, Beydağ Barajı’na aktarılacak. Yaklaşık üç kilometre CTP boru döşeme işlemi yapılarak sürdürülen projede kış aylarında çaylara akan suların Beydağ Barajı’na aktarılması planlanıyor.

Bir yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlanan proje kapsamında Beydağ Barajı’ndaki su miktarının da geçtiğimiz yıllara oranla arttırılması hedefleniyor. Türkiye genelinde yaşanan kuraklık kapsamında Küçük Menderes Havzası’nda bulunan barajlarda yeteri kadar su bulunmaması sebebiyle DSİ’nin harekete geçtiği ek projeler, bölge halkı için de umut kaynağı oldu.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Saliha Özçınar’ın mutlu günü
Saliha Özçınar’ın mutlu günü
Genç başkan müjdeyi verdi
Genç başkan müjdeyi verdi