Advert

Nakil yapılan hastalar hayatını kaybetti

Nakil yapılan hastalar hayatını kaybetti
Nakil yapılan hastalar hayatını kaybetti admin
Bu içerik 132 kez okundu.

Kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Filiz Tekin'in organlarının nakledildiği iki kişinin hayatını kaybettiği bir kişinin ise yaşam mücadelesi verdiği öğrenildi.

Ödemiş’in Çaylı Mahallesi’nde yaşayan ve 18 yıldır evli olduğu eşi İbrahim Tekin tarafından öldüresiye dövülerek hastaneye kaldırıldığı iddia edilen 38 yaşındaki Filiz Tekin, geçtiğimiz ay yaşam mücadelesini kaybetmiş ve gözyaşları içinde memleketi Kızılcaavlu Mahallesi’nde toprağa verilmişti. Tekin’in vefatının ardından ailenin de izniyle iki böbreği, iki korneası ve karaciğerinin uzun süredir organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere alındığı da belirtilmişti. Edinilen bilgilere göre, kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Filiz Tekin'in organlarının nakledildiği iki kişi hayatını kaybetti. Bir kişi de yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.

15 Aralık’ta beyin ölümü gerçekleşen Tekin’in iki böbreği Münire İnanç ile Ali Uslu'ya, karaciğeri ise Arife Aykut'a nakledilmişti. Nakil işlemlerinin üzerinden birkaç gün geçtikten sonra Münire İnanç ve Arife Aykut, fenalaşınca Ege Üniversitesi'ndeki Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedaviye alındı. Hastalardan İnanç perşembe günü, Aykut ise cuma günü hayatını kaybetti. Ali Uslu ise 28 Aralık'ta fenalaşarak Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedaviye alındı. İnanç ile Aykut'un cenazeleri, memleketleri Denizli'de toprağa verildi. Ailelerin olayla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu da kaydedildi.

Milletvekili Öztürk, mecliste sordu

 

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, soru önergesiyle konuyu meclis gündemine taşıdı. Öztürk, yaşanan olayın ardından konu hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplanması talebiyle soru önergesi verdi. Organ nakillerindeki başarı oranının ne olduğunu soran Öztürk, önergesinde, "Organları bağışlanan Filiz Tekin'in vefatı öncesinde menenjit olduğu iddiası doğru mudur? Kişinin menenjit olduğu doğru değil ise nakil gerçekleşen hastalardan birinin vefatı, diğerlerinin komada olmalarının nedeni nedir? Organ nakli gibi toplumsal hassasiyetin yüksek tutulması gereken bir konuda yukarıda bahsi geçen vakada bir ihmal söz konusu mudur? Bakanlığınız konuyla ilgili bir inceleme başlatmış mıdır?" diye sordu.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret