Advert

Veremle Savaş Haftası

Veremle Savaş Haftası
Veremle Savaş Haftası admin
Bu içerik 206 kez okundu.

Halk arasında 'ince hastalık' olarak bilinen verem, birden fazla organda görülebilen bir enfeksiyon olmasına karşın daha çok akciğerlere ait mediastinal lenf bezlerinde gözlenir. 50 yıldır tedavisinin mümkün olmasına ve üstelik korunabilir bir hastalık olmasına rağmen halen dünyada en yaygın ve ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri olmaya devam etmekte ve yılda üç milyonu aşkın kişi, verem nedeniyle kaybedilmektedir. İşte bu yüzden verem hastalığına dikkat çekmek için ve insanları bilinçlendirmek amacıyla Sağlık Bakanlığı,  her yıl Ocak ayının ilk haftasını Veremle Savaş Eğitimi Haftası ilan etmiştir.

Tüberküloz nedir?

Mycobacterium tuberculosis adlı bir mikrobun sebep olduğu, herhangi bir sosyal sınıf veya cinsiyet, yaş gözetmeyen toplumun her kesiminde görülebilen bir hastalıktır. Verem hastalığının diğer adı ise tüberkülozdur. Bu hastalığın bir enfeksiyon hastalığı türü olduğu, 1865 yılında anlaşılmıştır.

Tüberküloz belirtileri

Tüberküloz hastalığının bazı belirtileri vardır. Öksürük sorunu yaşayanların bu öksürük durumunun iki haftadan fazla sürmesi, ateşin çıkması, geceleri aşırı terlemeler, iştahsızlık problemi, göğüste ağrı hissi, kilo kaybı, çocuklarda ise kilo alamama durumu, halsizlik hissi, tükürürken kan gelmesi verem belirtileri olabilir. Bu durumları yaşayan kişiler, mutlaka bir doktora görünmelidir. Unutulmamalıdır ki erken teşhis hayat kurtarır.

Bu hastalığın belirtileri, kendini bir anda göstermez. Belirtiler, yavaş yavaş oluşur. Bu nedenle de çoğu kişi, kendisindeki durumun ciddiyetini anlayamaz. Bunun için en ufak belirtiler bile dikkate alınmalıdır. Çünkü bu hastalık, başta akciğer olmak üzere birçok organa zarar verir. Telafisi olmayan sorunlara maruz kalmadan önce tedbirli davranmalı, bu belirtileri yaşayan kişiler durumlarını ihmal etmemelidir.

Verem belirtileri maddeler halinde sıralanacak olursa gece terlemesi ve ateş, iştahsızlık, göğüs ağrıları, kilo kaybı, kan tükürme, çocuklarda kilo alamama, halsizlik ve iki haftadan fazla süren öksürük sayılabilir.

Tüberküloz tedavisinin süresi ne kadardır ?

Tüberküloz tedavisi başladıktan kısa bir süre sonra hastalık belirtileri azalıp kaybolabilir. Fakat hastalığın kesin tedavisi ve tekrarlaması için tedavi süresi, en az altı ay olmalıdır. Bu süre, gerekli durumlarda daha uzatılabilir (8-12 ay).

Tüberküloz hastalığının tedavisinde en önemli olan nedir?

İlaçların her gün düzenli olarak ve yeterli süre kullanılması, tedavide en önemli olan kuraldır. İlaçların düzensiz ve/veya yetersiz süre kullanımı tedavisi çok zor dirençli tüberküloza yol açar.

İlaç dışında tedavide önemli olan nedir?

İstirahat, beslenme ve hava değişimi gibi unsurların tüberküloz tedavisinde çok önemli yeri olmadığı gösterilmiştir. Verem ilaçları bulunmadan önce bu konulara çok önem verilmekteydi. Ağır işlerde çalışanların hastalıklarının durumuna göre bir müddet istirahat etmeleri gereklidir.

Tüberkülozun ülkemizdeki durumu nedir?

Ülkemizde sessiz tüberküloz enfeksiyonu, halen yaygın durumdadır. Türkiye’de 15 milyon kişide sessiz tüberküloz enfeksiyonu bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu kişilerin % 10’nun yaşamları boyunca aktif hasta olma olasılığını % 10 kabul edersek tüberkülozun gelecek yıllarda da ülkemiz için bir sorun olacağını düşünebiliriz.

Türkiye'de görülen tüberküloz hastalığı sıklığı, giderek azalmaktadır. Türkiye, tüberküloz hastalığının orta derecede yaygın olduğu ülkeler arasındadır. T.C. Sağlık Bakanlığı verilerine göre halen ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 100.000 kişiden 17’si, tüberküloz hastalığına yakalanmaktadır. Bu rakam ile ülkemizdeki durum, Orta Avrupa ülkelerine benzerdir.

Türkiye, tahmin edilen tüberküloz hastalarını bulma ve bu hastaları tedavi etme konusundaki Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen hedefleri yakalamış ve sürdürür durumdadır.

En fazla Güneydoğu Asya'da

Güneydoğu Asya, yaklaşık yüzde 44 ile veremin en sık görüldüğü bölge olarak öne çıkıyor. Bunu yüzde 25 ile Afrika kıtası ve yüzde 18 ile de Batı Pasifik Bölgesi takip ediyor. Dünyada verem hastalığına sahip kişilerin yüzde 7.7'si Doğu Akdeniz'de, yüzde 2.8'i Amerika kıtasının genelinde ve yüzde 2.7'si de Avrupa'da yaşayan kişilerden oluşuyor. Dünya genelinde rastlanan verem vakalarının üçte ikisi Hindistan, Çin, Endonezya, Filipinler, Pakistan, Bangladeş ve Güney Afrika gibi ülkelerde yoğunlaşıyor.

Tüberküloz önemli bir hastalık olduğu için okullarda, sosyal sorumluluk projelerinde, gazetelerde ve yayın kuruluşlarında sık sık bilgilendirilmesi yapılmalıdır, unutulmamalıdır. Sadece ilaç ile tedavi değil, daha iyi bir yaşam ile de tedavi edilecek bir hastalıktır.

Büşra Boyar

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide