Advert

Bu yollara hızla önlem alınmalı

Bu yollara hızla önlem alınmalı
Bu yollara hızla önlem alınmalı admin
Bu içerik 203 kez okundu.

2019 yılında Ödemişli vatandaşlar tarafından en sık dile getirilen şikayetlerden bir tanesi otopark problemi ile Ödemiş’in belirli noktalarındaki kavşaklarda yaşanan trafik sıkışıklığıydı. Bu kapsamda vatandaşlar, can kaybına her an sebebiyet verebilecek kavşaklar hususunda yetkililerden yardım istemeye devam ediyor. Vatandaşların en sık problem yaşadığı bazı noktalardan detaylar ise şu şekilde:

"Kimsenin canı yanmasın”

Ödemişli vatandaşların en çok rahatsızlık duyduğu kavşaklardan olan Genev yolu üzerindeki Cezaevi Kavşağı, günün her saatinde tehlike saçıyor. Herhangi bir denetimin ve kırmızı ışığın olmadığı kavşakta ise trafik yoğunluğu bir an olsun eksilmiyor. Konuyla alakalı konuşan bir vatandaş, şunları ifade etti: ”Bu nokta, araç sürücülerinin en sık kullandığı kavşaklardan bir tanesi. Bunun yanı sıra sürücü kurslarının da çalıştığı bir güzergah olduğundan trafik lambası şart. Dikkatsiz sürücüler, günbegün artıyor. Sağdan soldan bir anda çıkan araçlar da aynı şekilde her geçen gün artmakta. Yetkililerin en kısa süre içinde güvenlik önlemi almasını bekliyoruz. Kimsenin canı yanmasın.”

"Yetkililerden cevap istiyoruz”

Hastanenin yeni alana geçmesinin ardından Sefa Kavşağı’nın trafik yoğunluğu da fazlasıyla arttı. Araç sürücülerinin yarattığı tehlikenin yanı sıra yaya olarak kavşağı kullanmak isteyen vatandaşlar da konudan şikayet ediyor. Konuyla alakalı konuşan bir vatandaş, şunları söyledi: "Ödemiş’te pek çok noktada bulunan dört yol ağızları, ne yazık ki denetimsiz. Öğrencilerin, dolmuşların ve araçların oldukça yoğun kullandığı bu noktada yürümekte çok zorluk çekiyoruz. Hastaneye giden yol olduğu için araç karmaşası da çok oluyor. Her gün bir kaza olacak nitelikte bir yoğunluk olmasına karşın herhangi bir trafik polisi de yok. Kavşağa en kısa sürede trafik lambası takılmasını istiyoruz. Anadolu Caddesi’nde bulunan kırmızı ışık, yıllar önce bir vatandaşın can vermesi sonrası o noktaya takıldı. Yine bir ölüm sonrası mı buraya önlem alınacak? Yetkililerden cevap istiyoruz.”

Vatandaş çözüm istiyor

Yapımı 2013 yılında tamamlanan ve Ödemiş’le Birgi’yi bağlayan sekiz kilometrelik Birgi yolu, vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Yola sıcak asfalt döşendiği dönemde yapılan kanallar, yolun daha da tehlikeli olmasına sebep olurken yolda kasislerin olmayışı da sürücülerin hız sınırını aşmasına sebebiyet veriyor. Birgi yolunda yaşanan kazaların ardı arkası kesilmezken yolun eksik yapılması ve eksikliklerinin Karayolları tarafından giderilmemesi can almaya devam edecek. Vatandaşlar ve konuyla ilgili sürekli olarak takipte olan gazetemiz, kaza sayısının sürekli olarak arttığı yolla ilgili Karayolları’ndan kısa sürede çözüm önerisi bulması ve bu çözümü uygulayarak kazaların önüne geçmesini bekliyor.

Çevre sakinleri rahatsız

Adnan Menderes Bulvarı’nda bulunan dört yol ağzındaki trafik karışıklığı, çevre esnaf ve sakinlerini rahatsız ediyor. Yoğun trafikte yaşanan tehlikeleri Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yaşayan Ali Gördesli, gazetemize anlattı. Gördesli, "Bulvar üzerinde uzun zamandır büyük bir trafik karışıklığı yaşanıyor. Bulvarı kullanan araç sürücüleri de çok dikkatsiz. Yayalara kesinlikle saygı duymuyorlar. Şehir içinde yapılması gereken azami hızın elli olması gerekirken yüz yirmi ile geçen sürücüler görüyoruz. Acilen önlem alınmalı” ifadelerini kullandı. Gördesli, “Alınabilecek en büyük önlem özellikle bu dört yol ağzına bol miktarda trafik lambası ve yaya geçidi konulması. Akasya Kafe’den karşıya geçip Anafartalar Ortaokulu güzergahına hareket eden yayaların geçiş üstünlüğüne sahip olabileceği bir trafik lambasının acilen yapılması gerekiyor. Burada çok fazla kazaya şahit oluyoruz. Bulvardaki hızı azaltmak adına farklı noktalara kasisler yapıldı. Minimum seviyede etki yarattığını söylemek mümkün. Buraya trafik lambası konulması şart” şeklinde konuştu.

 

Bulvar üzerinde MOBESE yok

 

Bulvar üzerinde kazaların da çok olduğunu paylaşan Gördesli, "Balkonda oturup caddeye bakarken yüreklerimiz ağzımıza geliyor. Bulvar, her an kazaya müsait. Arabaların yanı sıra motosiklet sürücülerinde de çok büyük bir bilinçsizlik var. Ödemiş Trafik Şube’ye defalarca şikayette bulunmama rağmen plakalarını örttükleri için onun da önüne geçemedik. Benim küçük çocuğum olsa kendim karşıdan karşıya geçirmeden rahat etmem. Burası öğrencilerin, yaşlı insanların kısacası yayaların da çok fazla kullandığı bir güzergah. Araçların yavaşlayıp yol vermesi gerekirken korna çalarak, daha fazla gaza basarak trafik akışını daha da tehlikeli bir hale sokuyor. Bunun yanı sıra gece saatlerinde öylesine korna çalan, son ses müzik ile bu noktadan geçen çok fazla araç var. Belki arabanın içinden belki bu güzergah üzerinde bir noktadan birkaç kez silah sesleri de duyduk. Bu kadar sık kullanılan bir güzergahta MOBESE olmadığı için polis ekipleri, buradaki esnafların kameralarından olayları incelemeye ve çözmeye çalışıyor. Bu konuya da hemen çözüm üretilmeli” dedi.

 

Okulların başlamasıyla birlikte öğrencilerin de bu noktayı çok sık kullandığını hatırlatan Gördesli, son olarak şunları söyledi: "Ne zabıta ne de trafik polisi ekiplerinin bu bulvarı denetlediğini görüyoruz. Okul giriş ve çıkışlarında, trafik yoğunluğunun fazla olduğu saatlerde burası kesinlikle denetlenmeli. Bırakın küçük çocukların karşıdan karşıya geçmelerini, biz bile korka korka geçiyoruz. İki yıldır bu işin mücadelesini veriyoruz. Lambalar konularak ve üst geçit yapılarak en azından yayaların canı tehlikeden kurtarılabilir.”

 

Mahalle yolu değil ölüm yolu

Şirinköy Mahallesi yolu da tehlikeye davetiye çıkarıyor. Sıcak asfaltla döşenen yoldaki sık virajlar ile yolun darlığı kazalara sebebiyet veriyor. Konuyla ilgili açıklama yapan bir vatandaş, "Bu yolda iki aracın yan yana geçmesi, belli noktalarda çok zorlaşıyor. Özellikle gece saatlerinde sık sık kazalara konu olan bu yolun yetkililer tarafından genişletilmesini istiyoruz.  Burada çok fazla kişinin canı yandı. Bunun yanı sıra yol, hiç bilmeyen vatandaşlar için çok daha büyük tehlikeler yaratıyor. Konuyla alakalı en kısa zamanda tedbir alınsın istiyoruz. Yol kenarındaki levhalar çoğaltılabilir” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Şirinköy Mahallesi üzerinde akşam saatlerinde kaza meydana gelmişti. Akşam saat 19.30 sularında Ödemiş’ten Şirinköy Mahallesi’ne 35 D 7642 plakalı aracıyla hareket eden A. Ö. yol kenarındaki ağaca direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu hızla çarpmıştı. Olay yerinde hayatını kaybeden A.Ö’nün babasının da altı yıl önce aynı yolda trafik kazası sonucu hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Muhtar isyanda!

Dereuzunyer Mahalle Muhtarı Hasan Fırtına, Rahmanlar Barajı’nın tamamlanma aşamasında tamamlanacak yolun yaşattıklarına isyan etti. İsyan ettiği yolun Dereuzunyer, Derebebekler, Horzum, Çamyayla, Tosunlar ile birlikte beş farklı mahallenin yolunun da olduğunu paylaşan Fırtına, ”Biz, bu yoldan çok çektik. Bu yol bizi bitirdi. Arabaların ne alt ne de üst takımı kaldı. Baraj kapsamında yol çalışmalarının hemen bitirileceği söylendi. Oysaki sorunlar dört yıla aşkındır devam ediyor. En büyük sıkıntımız yolun asfaltlanmamış olması. Bu sıkıntıyı yaşayalı bu yoldan ne alıcı ne esnaf geçiyor. Bu yolda arıcılık yapılıyor. Yol o kadar engebeli ki arıcıların arabalarından petekler düşüyor. Çalmadığımız kapı kalmadı. Bir an önce asfalt olsa da biz de kurtulsak. Biz, beş muhtar sokağa çıkamıyoruz. ”Beş tane muhtar bu yolu yaptıramadı mı?” lafı duymak istemiyoruz. Yolumuzun pisliğinden utanıyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan yurt açıklaması
Başkan Özçınar'dan yurt açıklaması
Kiraz'ın pazar yerinin üstü modern proje ile kapanıyor
Kiraz'ın pazar yerinin üstü modern proje ile kapanıyor