Advert

Beydağ Barajı'na can suyu

Beydağ Barajı'na can suyu
Beydağ Barajı'na can suyu admin
Bu içerik 149 kez okundu.

Devlet Su İşleri (DSİ) 2'inci Bölge Müdürlüğü tarafından Beydağ'da yapılan 120 bin dekar araziyi sulayan dev barajla yılda 12.5 milyon metreküp su sağlayacak 'Beydağ Barajı ilave Su Temin Projesi' birinci kısımda su verilmeye başlandı. Baraj havzasına Tasavra Çayı'ndan yeni yılla birlikte su aktarıldı. Proje ile Mutaflar (Tasavra) ve Abuhayat çaylarının havzalarındaki suyun 1200 ve 1800'lük borularla baraj havzasına aktarılması planlandı.

Yüzde 80 fiziki gerçekleşme oranına ulaşılan proje kapsamında şu ana kadar 6 kilometre boru döşendi. Mutaflar Çayı üzerine yapılması planlanan Mutaflar regülatörlerinin inşası bitirildi. Tabakhane regülatöründe ise yüzde 60 fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldı. Abuhayat Çayı havzasına ise Abuhayat ve Uzunoluk regülatörleri inşa edildi. Kanlı regülatörünün inşası ise devam ettiği bildirildi.

Müdürden açıklama geldi

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yaptığı yazılı açıklamada 248 milyon metreküp su tutma kapasitesi ile Küçük Menderes Ovası'na adeta bereket akıtan Beydağ Barajı'na Mutaflar Çayı'ndan can suyu verilmeye başlandığını belirtti.

Proje ile İzmir'in en büyük sulama barajı olan Beydağ Barajı'na her yıl Mutaflar Çayı havzasından 10, Abuhayat Çayı havzasından ise 2.5 milyon metreküp olmak üzere toplam 12.5 milyon metreküp ilave su temin edilecek. Küresel ısınmaya bağlı mevsim değişiklikleri nedeniyle havzanın yeterli yağış alamaması, Beydağ Barajı'nda ki su seviyesi oranlarını özellikle yaz aylarında bir hayli düşürüyordu. Proje ile dev barajda artık daha çok su birikecek ve Ödemiş Ovası, daha çok sulama imkanına kavuşacak. Genel Müdür Aydın, üçte ikisi tamamlanan Ödemiş-Beydağ Sulama Projesi ile şu anda 120 bin dekar arazinin basınçlı borulu sistem ile sulandığının altını çizerek projenin tamamı bittiğinde Beydağ Barajı'ndan Küçük Menderes Ovası'nda toplam 196 bin 650 dekar arazinin sulanacağını açıkladı.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret