Advert

Şemsiler Mahallesi çözüm bekliyor

Şemsiler Mahallesi çözüm bekliyor
Şemsiler Mahallesi çözüm bekliyor admin
Bu içerik 180 kez okundu.

Gazetemizin köşe yazarı Ahmet Cartalı’nın geçtiğimiz haftalarda kaleme aldığı köşe yazısında yakındığı Kiraz Atıksu Arıtma Tesisleri’ni yerinde görmek adına Şemsiler Mahallesi'ne ziyarette bulunduk.  Cartalı’nın kaleme aldığı köşesindeki ifadeler ise aynı şu şekilde: "Ali Yılmaz aradı. Kendisi, İzmir'de oturuyor ama kalbi köyünde, Şemsiler Mahallesi'nde. Kiraz'ın atık su probleminin hala çözülemediğini, köyün kokudan nefes alınamaz halde olduğunu, yazın sivrisinekten sıtma hastalığının tekrar hortladığını söyledi. Muhtar ve heyetiyle beraber birçok yetkiliye başvurmuşlar ama cevap hep 'Merak etmeyin, proje hazırlıyoruz' olmuş. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı projenin başında Dr. Yılmaz Ocak Beyefendi varmış ama muhtar defalarca aramasına rağmen telefonuna cevap veren olmamış. Ali'ye 'Mevcut arıtma tesisi var, çalışmıyor mu?' diye sordum. 'O tesis biyolojik arıtma yapmıyor, çıkan atıklar ayrışmadan baraja salınıyor' dedi. Bu, daha da vahim. Buradan çıkan balıklar, yapılan sulama neticesinde yediğimiz sebzeler çok tehlikeli.

 

Ali Yılmaz,'Muhtarımla beraber konuyu defalarca eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na ilettik, bir sonuç alamadık. Yetkililer, bir an önce konuya çözüm bulsunlar' dedi. Şemsiler Mahallesi'ndeki ölümlerin yüzde sekseni kanser, durum bayağı acil. Buradan çağrı yapıyorum. Kiraz Belediye Başkanı Saliha Hanım, konuyu bir an önce ele alın. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Bey, projenizin akıbetini bir zahmet araştırın. Sonucu hakkında mahalle sakinleri ve mahalle muhtarını bilgilendirin. Barajın suladığı alan bayağı geniş, Tire Ovası'na kadar ulaşıyor."

 

Ekip olarak yerinde gözlemledik

 

Gazete ekibi olarak yerinde yaptığımız incelemeler neticesinde Şemsiler Mahallesi'nde kokunun yoğun şekilde fark edildiğini ve arıtma tesisinin hemen önünde bulunan derenin de mikrop yuvası olduğu tespitini yaptık. Eski dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun konuyla alakalı gerçekleştirecek olduğu projenin yeni dönemde duraksadığını da çevredeki vatandaşlardan öğrendik.

 

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve konuyla alakalı tüm yetkililerin Şemsiler Mahallesi'ndeki Atık Su Arıtma Tesisi’yle ilgili bir an evvel önlem almalarını ve çalışmaları hızlandırmalarını talep ediyoruz. Çevre vatandaşlarının rahatsızlıklarını da belirttiği tesis ile alakalı özellikle yaz döneminde daha da artan sineklenme sorununun da kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulmasını arzu ediyoruz.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
"Siyasette yeni bir döneme girdik"