Advert

Ödemiş Kent Konseyi aylık toplantısı yapıldı

Ödemiş Kent Konseyi  aylık toplantısı yapıldı
Ödemiş Kent Konseyi  aylık toplantısı yapıldı admin
Bu içerik 185 kez okundu.

Aralık ayında grip salgını sebebiyle yapılamayan toplantıdan sonra gerçekleştirilen Ödemiş Kent Konseyi'nde yeni yılın ilk yürütme kurulu toplantısında geçen dönemin kısa bir değerlendirilmesi yapılarak çalışmalar, düşünceler ve güncel olaylar konuşuldu. İlçedeki çözümsüz gibi gözüken sorunların üzerinde fikir alışverişi yapıldı ve farklı alanlarda paylaşımlar yapıldı.
 

Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Taşlı, Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Savuran, Bilumum Gıda Maddeleriyle Uğraşanlar Odası Başkanı Hülya Çavuş, Yürütme Kurulu üyeleri Egemen Atasoy, Melis Çakıroğlu ve Recep Yılmaz toplantıya katıldılar.
 

Yapılan toplantıyla ilgili bilgi veren Başkan Mehmet Taşlı, "Göreve geldiğimiz yedi aydan beri Yürütme Kurulu'ndaki arkadaşlarımızla beraber yasalarla kent konseylerine tanımlanmış hakları ve sorumlulukları yerine getirmek için çaba sarf ediyoruz. Kent konseyleri; yaşanılan ilçeyi güzelleştirmek, barışı, kardeşliği ve dayanışmayı artırmak, hemşehrilik bilincini geliştirmek, mutlu, sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamak yolunda çaba sarf eden, fedakarlık ve gönüllülük esasına bağlı çalışan kurumlardır" dedi.
 

"Hiçbirimiz maaş almıyoruz"
 

Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kent Konseyi Yürütme Kurulu'nda, meclislerde ve çalışma gruplarında çalışan arkadaşlarımızın hiçbiri maaş, prim, ikramiye vb. almamaktadır. Bu çalışmaları gönüllülük esası ile ve fedakarlıkla yapan çalışma arkadaşlarıma katkıları için çok teşekkür ediyorum. Hepsi, adeta kutsal bir görevi yerine getiriyor.
 

Kent konseylerinin istihdam, icraat, yatırım, yaptırım ve bütçe gibi yetkileri yoktur. Farklı alanlarda birikimi olan insanların ve ilçenin tüm kurumlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan genel kurulda seçilerek şekillenen kent konseyleri, aynı zamanda şehrin en büyük temsil kurumudur. Konseyimizin genel kurul üyeleri ise kamu kurumları, muhtarlıklar, odalar, borsalar, dernekler, siyasi partiler, sendikalar, üniversite, baro, noterler vb. arasından çıkar. Kısacası kent konseyleri, bir kentin en yüksek ve en geniş temsil yeridir. Bu kurumların katılımıyla oluşan yapı, yaşadığı şehir için fikirsel projeler üretip kentini daha da yaşanılacak, kalkınmış, mutlu bir seviyeye çıkarmaya çalışır. Kent konseyleri; şehrin aklı, sağduyusu, vicdanı ve sigortasıdır."
 

"Kırsal turizm paneli yapacağız"
 

Bu ayki toplantıyla ilgili bilgi veren Taşlı, tarımda alternatif uygulamalara ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekerek, "Kırsal Turizm Derneği, Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Kent Konseyi olarak 'Sürdürülebilir Kırsal Turizm Paneli' düzenlenmesi, Ödemiş Belediyesi ve Kent Konseyi olarak Tıbbi ve Aromatik Bitkiler paneli düzenlenmesi, Ayrıca Ocak ayı başında katıldığımız tarım-çevre ekseninde enerji-jeotermal uygulamaları forumunda panelinde gündeme gelen konuların tespitlerin kamuoyuna daha iyi anlatılmasına yönelik çalışmalar, toplantıda gündeme geldi.

 

Bunlara ilave olarak ise ilimizde ve ilçemizde yapılmak istenen jeotermal ihaleleri ile ilgili Ödemiş Kent Konseyi'nin yaptığı çalışmanın çözüm önerisinin ve tespitlerinin kamuoyu ile paylaşılması ve anlatılması, bölgemizde son yıllarda hızla artan su tüketimiyle kaçınılmaz olarak gerçekleşmesini tahmin ettiğimiz kuraklık ile aşırı miktarda kullanılan tarımsal ilaç ve gübrelerin suyumuzu ve toprağımızı toksik seviyeye yaklaştırma noktasına ulaştığı, bu konunun bölgemizde sık sık dillendirilmesi gerekliliği ve çalışmaları,

 

Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Kent Konseyi internet sayfalarının güncellenmesi için çalışmalar yapılması, belediyeye ait ortak alanlarda wifi yapılandırması için çalışmalar yapılması, Ödemiş pazarının sorunları ve yapılabilecekler, ilçemizdeki kaldırım işgalleri, Kent Konseyi meclisleri olarak yapılmasını istediğimiz çalışma ve etkinlikler konuşuldu" ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret