Advert

Diş problemlerine implant ile son veriliyor

Diş problemlerine  implant ile son veriliyor
Diş problemlerine  implant ile son veriliyor admin
Bu içerik 178 kez okundu.

Tecrübeli diş hekimi Dt. Mehmet Yolun, Tınaztepe Torbalı Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı. Daha önce Alsancak, Bornova, Karşıyaka ve Buca’daki çeşitli yerlerde görev yapan Dt. Yolun, şimdi de Torbalılı ve çevre ilçelerden gelen hastalarını tedavi edecek. Deneyimli doktor, Tınaztepe Torbalı Hastanesi'nde diş çekimi, dolgu, estetik dolgu, kanal tedavisi, diş beyazlatma, diş taşı temizliği, çocuk diş hekimliği, ortodonti, protez (porselen, zirkon kaplama, lamina, hareketli protezler), implant, gömülü diş çekimi gibi cerrahi müdahaleleri yaparak hizmet vermekte. Dt. Mehmet Yolun, ayağının tozuyla implant hakkında vatandaşlara bilgi verdi. Yolun, "İmplant için bireyin kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Bu; kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 olur" dedi.

Komşu dişlerden tamamen bağımsız olarak uygulanan implantın doğal görünüm isteyenlerin ilk tercihi olması gerektiğini belirten Dt. Yolun, yanlardaki dişlerin doğal olarak kalmasına olanak tanıyan bu yöntemin diğer tedavilere göre daha kullanışlı ve estetik olduğuna vurgu yaptı. Özellikle dişsiz alt ve üst çenelerde kemik erimesi nedeniyle hareketlenme başlamış ve tutuculuğu azalan protezler için implant destekli protez öneren Dt. Mehmet Yolun, büyük azı dişlerin kaybı sonrası arka bölgesi dişsiz sonlanan ağızlar ve takıp çıkarılan protezleri kullanmak istemeyen hastalar için sabit köprü yapılabileceğini söyledi.

İmplantın kemikle kaynaşması

alt ve üst çenede 3 ayda meydana gelir

 

Tek diş eksikliğinde ise arkadaki dişleri korumak amaçlı implant kullanımını öneren Tınaztepeli Dt. Mehmet Yolun, önce kemik içine implant yerleştirilip daha sonra üst porselen yapısı yerleştirildiğini, uzun dişsiz boşluklar için de köprü ayağı olarak implantların yerleştirilerek köprü yapıldığını belirtti. Dt. Yolun, implantın uygulanması hakkında ise şu bilgileri verdi: "İmplant, cerrahi müdahale ile yerleştirilir. İmplantın kemikle kaynaşması, alt ve üst çenede üç ayda meydana gelir. Ancak bazı durumlarda doğru tanı ve tedavi yöntemiyle implant yerleştirildikten hemen sonra protez yapılabilir. İmplant ile ağız ortamı birleştirilir. İmplant üzerindeki mukoza açılıp iyileşme başlığı takılır ve diş eti iyileşmesi için yedi gün beklenir. Estetik porselen ya da zirkonyum üst yapısı yerleştirilir."

 

Genç doktordan önemli uyarı

 

İmplant uygulanabilecek bireylerin normal yara iyileşmesi olan, ağız hijyenini sağlayabilecek ve yeterli miktarda ya da yeterli miktara ulaştırılabilecek kemik yapısına sahip kişiler olduğunu kaydeden Tınaztepe Torbalı Hastanesi Diş Hekimi Dt. Yolun, çenedeki kemik yapısı uygun olmayanlar ve anatomik oluşumlara zarar verme riski olanlara uygulanamayacağını ifade etti. Dt. Yolun, ayrıca kalp rahatsızlığı, kanama ve pıhtılaşma sorunu yaşayan, diyabet vb. iskemik hastalıkları bulunanlar ve ağız hijyenini sağlayamayacak hastaların da bu gruba dahil olduğunu söyledi.

 

Hem daha estetik hem de daha dirençli

 

Siyah dolguların günümüzde pek kullanılmadığını ve tarihe karıştığını söyleyen Dt. Yolun, yerine yapılan beyaz dolgunun hem daha estetik hem de daha dirençli ve sağlam bir yapı gösterdiğini belirterek, "Ön bölge diş kırıklarında, arası açık dişlerde estetik dolgu rahatlıkla uygulanabilir. Sabit protezlerde klasik porselenler yapılmakla beraber özellikle ön bölgede daha doğal dişler ve gülüş tasarımı için zirkon kaplamalar tercih sebebidir."

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
"Siyasette yeni bir döneme girdik"