Advert

Birgi Deresi kuraklık nedeniyle akmıyor

Birgi Deresi kuraklık nedeniyle akmıyor
Birgi Deresi kuraklık nedeniyle akmıyor admin
Bu içerik 122 kez okundu.

2020'nin kurak geçen ilk ayının ardından Ödemiş’te yağışlı günler başladı. Geçtiğimiz perşembe günü Gölcük ile Bozdağ'da başlayan yoğun kar yağışının ardından Birgi Mahallesi'nde bulunan dere yatağının da su alması bekleniyor.

"Birgi, tarihte de çok kuraklık yaşamış"

Konuyla alakalı açıklama yapan Ovacık Muhtarı Hakkı Bozbağ, "Birincisi, kurak bir yıl geçirdik. Az yağış aldığımız için dere yataklarında, barajlarda da su yok. İkinci olarak da derin kuyuların açılması, su seviyelerinin de düşmesine sebebiyet verdi. Geçmiş yıllarda bu dere, nehir gibi akardı. Ne yazık ki dünyadaki kuraklı bizim havzamızı da etkiliyor. Umuyoruz ki gelecek dönemde deremiz, yeniden dolacak. Birgi, tarihte de çok kuraklık yaşamış bir nokta. Eskiden insanlarımız, kuraklık nedeniyle Birgi'nin üstünde bulunan Baş Değirmen olarak adlandırılan noktaya kadar yürür, su ihtiyaçlarını oradan giderirlermiş. Bütün bunlara rağmen karamsar olmamak da gerekiyor. Birkaç gündür Ödemiş'te ve çevresinde yaşanan yağışlara bakacak olursak deremizin ileriki günlerde yeniden canlanacağını düşünüyorum" dedi.

"Kuraklığın ayak sesleri"

Ödemiş Belediyesi Birgi Sorumlusu Coşkun Kocayörük ise kuraklık nedeniyle akışı olmayan Birgi Deresi hakkında şunları söyledi: "Bu kuraklığın başlıca sebeplerinden biri, yukarı mahallelerdeki pompa kullanım sayısının da artışı. Yukarıda çok sayıda pompa var ve dere, eskisi kadar beslenemiyor. Derenin suyunun şu an akmamasının sebebi, yemiş ve zeytin arası sulama yapılması. İleriki günlerde dolup dolmayacağı konusunda bir fikrim yok ancak dolacağını sanmıyorum. Bundan 30 yıl önce suyun gürültüsünden, dere içinde su nedeniyle meydana gelen taş yağmurundan dere yatağının yanında duramazdınız. Dere, çok yoğun akardı. Ne yazık ki artık o günleri göremiyoruz. 30 yıl değil, 7-8 yıl öncesinde bile dere yatağı, daha çok beslenir haldeydi. Kuraklık, hepimiz için var ve bunlar ayak sesleri."

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'ın yeni kaymakamı görevine başladı
Kiraz'ın yeni kaymakamı görevine başladı
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette