Advert

Yağışlar havzayı suya boğdu

Yağışlar havzayı suya boğdu
Yağışlar havzayı suya boğdu admin
Bu içerik 133 kez okundu.

Kurak geçen kış aylarının ardından gelen yağışlı hava, Küçük Menderes Havzası'nda derelerin suya kavuşmasını sağladı. Küçük Menderes Nehri ile Birgi Deresi, uzun bir aradan sonra suyla buluşurken ovadaki bazı tarlaların da göle döndüğü görüldü. Beydağ üzerinden gelen Tasavra Çayı, Küçük Menderes'in yatağını uzun bir aradan sonra suyla buluşturdu.

"Devam etmesini bekliyoruz"

Ödemiş'in tarihi mahallesi Birgi'nin muhtarı Mutlu Sulukan, Birgi Deresi'nin suyla buluşmasının sevindirici olduğunu belirterek, "Yağışların devam etmesini diliyoruz. Meteorolojik tahminlere önümüzdeki hafta sonunda da yağış bekleniyor. Bozdağ ne kadar çok kar yağışı alırsa bu, ovanın ve ovayı besleyen derelerin daha çok su alması demektir. Beklentimiz, yağışların devam etmesi" dedi.

Tarlalar su içinde

Kaymakçı Mahalle Muhtarı Şakir Balcılar ise Küçük Menderes Nehri'nin baraj nedeniyle susuz kaldığını belirterek, "Çocukluğumuz, yaz aylarına kadar geçen Küçük Menderes Nehri kenarlarında balık avlamakla geçti ama o günler geride kaldı. Kiraz'dan gelen nehrin suyunu Beydağ Barajı tutuyor ancak Beydağ tepelerinden gelen kar sularının erimesi sonucunda Tasavra Çayı'ndan gelen su ile Küçük Menderes'te su görmeye başladık. Öte yandan, ovadaki bazı tarlalarımız da yağışlardan dolayı su içinde kaldı fakat yağışların devam etmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu. 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide