Advert

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzmir'de yol açılışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzmir'de yol açılışı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzmir'de yol açılışı admin
Bu içerik 178 kez okundu.

Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Kuzey Ege Otoyolu Menemen gişelerinde yapılan açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, milletvekilleri ve çok sayıda bürokrat katıldı.

Maliyeti 445 milyon euro

İzmir'e yapılan dev projenin 445 milyon euro maliyeti olduğunu aktaran Erdoğan, şunları söyledi: "Açılışını yaptığımız otoyolumuzun ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İzmir'i PETKİM ve TÜPRAŞ başta olmak üzere büyük sanayi tesislerinin bulunduğu Aliağa ile ülkemizin en önemli limanını inşa edeceğimiz Çandarlı'ya bağlıyoruz. Bugün; Koyundere, Aliağa, Çandarlı kısmını da hizmete vererek bağlantı yollarıyla birlikte 96 kilometrelik projenin tamamını bitirmiş oluyoruz. Toplam yatırım bedeli 445 milyon avro olan projemiz, yol kısmı yanında 14 köprülü kavşağı, beş hemzemin kavşağı, bir tüneli, 38 köprüsü ve sekiz viyadüğüyle İzmir'e yakışan bir eser oldu.

"Bu yılki katkısı 255 milyon lira"

İzmir'den yola çıkan bir araç, en fazla 40 dakika içinde Çandarlı'ya ulaşabilecek. İzmir-Aydın, İzmir-Çeşme projelerinin devamı niteliğindedir. Mesela Larissa Antik Kenti bölümü tünelle geçildi. Arkeolojik köprü ile bir başka antik kente giden yolun ve eserlerin korunması sağlandı. Zamandan vakitten ve nakitten, yakıttan sağladığı tasarrufla her ulaşım projesi gibi bu otoyolun da ülkemize çok katkısı olacaktır. 2020 yılında bu otoyolun ülkemize katkısı 255 milyon lira olarak hesaplanıyor."

İzmir-Manisa arası 15 dakika

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ise yaptığı konuşmada İzmir'in Türkiye'nin en nadide şehirlerden biri olduğuna dikkati çekerek, "İzmir'imiz, Türkiye'nin en gelişmiş illeri sırasında en üst sıralarda bulunuyor. Hava, demir, kara ve deniz yolu ulaşım imkanlarıyla dış ticarette önemli bir konumdadır. Kültürel ve turistik zenginliğinin yanı sıra tarımı da önemlidir. Ulaşım ve altyapı politikalarımızı bunları göz önüne alarak oluşturduk" dedi. 

İzmir'e yapılan projelerin ulusal ve uluslararası ulaşıma, ticarete de doğrudan etki ettiğine işaret eden Turhan, "İzmir'in ulaşımı için 26 milyar liraya yakın harcama yaptık. Bölünmüş yol uzunluğunu 926 kilometreye ulaştırdık. İstanbul-İzmir Otoyolu'nu hizmete alarak İzmir'i adeta İstanbul'un kapı komşusu yaptık. İzmir-Manisa ulaşımını 15 dakikaya düşürdük" diye konuştu.

Turhan; büyüyen, gelişen ve lider bir Türkiye'yi inşa etme yolunda çalıştıklarını, İzmir'in de bu projelerden nasibini aldığını ve alacağını belirtti.

56 kilometrelik otoyol

Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu'nun 56 kilometre otoyol ve 40 kilometre bağlantı yolu ile 96 kilometre olduğunu ve yapım tutarının 445 milyon avro olduğunu kaydeden Turhan, İzmir-İstanbul otoyoluna entegre olarak kentin kuzeyindeki otoyolun gidiş geliş üç şerit olduğunu dile getirdi. Otoyolla kesişen 2600 yıllık yolun da çelik yol ile korunduğuna işaret eden Turhan, yolun vatana ve millete hayırlı olmasını diledi.

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ise Türkiye'nin medeniyet yürüyüşünde yeni bir hizmetin açılışında bulunmaktan gurur duyduğunu kaydetti. Medeniyet eserlerinin meydana gelmesinde en büyük katkının halka ait olduğunu ifade eden Yıldırım, "Sizin iradenizle Türkiye'yi baştan başa yollarla donattık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz. Bu böyle bilinsin" ifadelerini kullandı.

Otoyol ile Bakırçay Havzası'nı, İzmir'in kuzeyini, Çanakkale'yi, Balıkesir'i bağlayan bölgede çok büyük trafik rahatlığı sağlanacağına işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti: "Burası İzmir'in sanayisinin, kalbinin attığı yerdir. Biz iktidara geldiğimizde bölünmüş yol bile yoktu. Önce bölünmüş yol yaptık, şimdi 90 kilometreyi bulan otoyolun açılışını yapıyoruz. İki yıl içinde böylesine güzel bir yolu İzmir'e, ülkemize kazandırdığınız için size teşekkür ediyorum. Çok büyük emeği olan Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü personeline teşekkür ediyorum. Kalyon ve İçtaş firmalarına da çok yüksek kalitede bu yolu yapıp İzmirlilerin hizmetine verdiği için teşekkür ediyorum. Ülkemize yapılan yatırımları İzmirliler biliyor."

Otoyolun özellikleri 

Can ve mal güvenliğinin sağlanması, seyahat süresinin kısaltılması gibi hedeflerle hizmete alınan Kuzey Ege Otoyolu, İzmir-Ankara, İzmir-İstanbul, İzmir-Manisa, İzmir-Aydın, İzmir-Çeşme otoyollarını birbirine bağlayacak ve transit trafik akışını şehir içi trafiğinden uzaklaştıracak, İzmir-Ankara ve İzmir-İstanbul hızlı tren projelerini de kara yolu ile destekleyecek.

Kuzey Ege Otoyolu, 56 km otoyol, 40 km bağlantı yolları olmak üzere toplam 96 kilometre uzunluğa sahip. Akıllı ulaşım sistemleri teknolojisiyle donatılan otoyol, yedi istasyonda 32 çıkış ve 24 giriş tesisi ile hizmet verecek.

Otoyol ile İzmir-Menemen-Aliağa ve Çandarlı'da şehir trafiğinin azaltılması, zaman ve akaryakıt tasarrufu ile ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide