Advert

Efeler Yolu için Beydağ’da buluştular

Efeler Yolu için Beydağ’da buluştular
Efeler Yolu için Beydağ’da buluştular admin
Bu içerik 184 kez okundu.

Efeler Yolu Projesi'nin ilk toplantısı, geçtiğimiz günlerde Beydağ'da gerçekleşti. Türkiye, Ege Bölgesi ve İzmir açısından büyük önem taşıyan İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde İzmir Valiliği, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ile İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün de paydaşları arasında yer alacağı Efeler Yolu Projesi'nin hayata geçirilmesine sayılı günler kaldı. İzmir-Manisa sınırındaki Bozdağlar ile İzmir-Aydın sınırındaki Aydın Dağları'nda efelerin yaşadığı köy ve yaylaları, saklandıkları efe yatakları, kale ve terk edilmiş eski köyleri birbirine bağlayan 500 kilometrelik bir yürüyüş rotası, Ege Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Kültür Rotaları Araştırma Grubu (EÜ-KÜRAG) akademisyenlerinin yürüttükleri saha çalışmalarıyla belirlendi.  

 

İzmir Valiliği'ne sunulan, İzmir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği ve Ege Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen fizibilite çalışmalarının ardından yapılması planlanan yatırım süreci değerlendirildi. Efeler Yolu Projesi'nin hayata geçmesine sayılı günler kala ilk lansmanı, Beydağ ilçesinde gerçekleşti.

 

"Bölge turizmine önemli katkılar sağlayacak"

 

Beydağ Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleşen lansmana Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı da katıldı. Ev sahibi Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, "Projenin hayata geçirilmesine sayılı günler kala ilk toplantının Beydağ'da yapılması, bizi ayrıca onurlandı. Bugün yanımızda olan başkanlarıma, muhtarlarımıza ve kıymetli hocalarımıza, Efeler Yolu Derneği üyelerimize çok teşekkür ederim. Gerçekleştirdikleri sunum ile muhtarlarımız ve biz de taşları yerlerine oturttuk. Çok güzel bir proje olacak.

 

Efeler Yolu ile bölgemiz, uluslararası turizm açısından tanıtılacak. Doğal ve kültürel varlıklar açısından çok zengin bir ilçe olmamız ve projenin içeriği açısından organik ürünlerin satın alınabileceği yürüyüş rotasında köylerin de ziyaret edilebilecek olması, ürünlerimizin ekonomik olarak değerlendirilmesini sağlayarak bölge turizmine önemli katkılar sağlayacaktır" dedi.

 

"Bir ayda tamamlanabilecek"

 

Daha önce Aziz Paul Yolu'nun işaretlenmesinde gönüllü olarak çalıştığını ve benzer bir uygulamanın Bozdağlar ve Aydın Dağları'nda da hayata geçirilebileceğini düşünerek projeyi oluşturduğunu söyleyen Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Özkaya, projeyi Rektör Necdet Budak ile paylaştıktan sonra uygulamak için harekete geçtiklerini söyledi.

 

İzmir Valiliği'ne sunularak İzmir Kalkınma Ajansı tarafından mali destek alan projenin fizibilite çalışmalarının son aşamasında olduklarını dile getiren Doç. Dr. Özkaya, "İzmir'in Bornova ilçesindeki Belkahve mevkiinden başlayarak Bozdağlar ve Aydın Dağları'nı dönüp Meryem Ana'da sonlanacak efelik temalı bir kültür rotası oluşturduk. Bu sayede Türkiye'nin en güzel köylerinden olan Şirince, Kaplan, Beyköy, Birgi, Bozdağ, Gölcük, terk edilmiş çok önemli bir köy olan Lübbey, Ovacık Milli Parkı içindeki Ovacık, Yukarıkızılca ve Nazarköy hattı, Efeler Yolu'yla birbirine bağlanıyor. Bu yolun yürüyüş sezonu, yaklaşık dokuz ay olacak. Yol, kesintisiz bir yürüyüşle yaklaşık bir ayda tamamlanabilecek" ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide