Advert

Kiraz'dan diri fay hattı geçiyor

Kiraz'dan diri fay hattı geçiyor
Kiraz'dan diri fay hattı geçiyor admin
Bu içerik 197 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde Ödemiş Belediyesi'nin düzenlediği Deprem ve Ödemiş konulu söyleşiye konuşmacı olarak katılan Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kiraz'ın üzerinden fay hattı geçtiğini ve bu sebeple binaların tehlike altında olabileceğini belirtmişti.

"En sağlam yapı, taş yapıdır"

Sözbilir, tehlikeyi şu cümlelerle anlatmıştı: "Bugün Türkiye'de 100 ya da 150 ilçe, diri fayların üzerine oturtulmuştur. Mesela Tire ve Kiraz da bunlardan ikisi. Günümüze baktığımızda depreme dayanıklı binalar yapabiliyor, alüvyon denen zeminle yeri sağlamlaştırabiliyoruz. Ancak diri fayın üzerine oturma şansımız yok."

Geçtiğimiz çarşamba günü Kiraz'a yaptığımız ziyarette vatandaşlara "Depreme ne kadar hazırlıklısınız? Binanız depreme dayanıklı mı?" sorularını sorduk. Vatandaşlar ise şu yanıtları verdi: "Benim kaçmaktan başka hiçbir önlemim yok. Evimin sağlam olduğunu düşünüyorum.", "Binamız, ahşap yapı. Ne kadar sağlam olabilir bilmem ancak binayı kaya üzerine inşa ettik. Dolayısıyla diğer evlere oranla bir nebze daha korunaklı olduğunu düşünüyorum. En sağlam yapı, taş yapıdır."

Tamamı TV9 İzmir’de

Kiraz'da gerçekleştirdiğimiz 'deprem' konulu sokak röportajının tamamı, TV9 İzmir Youtube ve Facebook sayfamızda sizinle buluşuyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Ödemiş'te söyleşi gerçekleştirerek deprem hakkında çarpıcı gerçekleri ortaya koyan Prof. Dr Hasan Sözbilir'in deprem hakkında aktardığı çok sayıda konu için TV9 İzmir Youtube adresimizden bizi takip edebilir, bildirimlerinizin sesini açarak güncel haberlerden de anında haberdar olabilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide