Advert

ÖYKAM'ın ziyaretçi sayısı 100 bin kişiyi buldu

ÖYKAM'ın ziyaretçi sayısı 100 bin kişiyi buldu
ÖYKAM'ın ziyaretçi sayısı 100 bin kişiyi buldu admin
Bu içerik 133 kez okundu.

2012 yılının Şubat ayında açılan Ödemiş Kent Arşivi ve Müzesi (ÖYKAM), İzmir ve çevre illerden ziyaretçi akınına uğrarken müzeyi sekiz yılda 100 bin kişi ziyaret etti. İzmir, Manisa ve Aydın başta olmak üzere Ege Bölgesi'nin değişik il ve ilçelerinden Ödemiş'e gelen kişiler, Ödemiş Kent Arşivi ve Müzesi'ni ziyaret ediyor. Bu anlamda müze, son sekiz yılda ziyaretçi akınına uğradı ve 100 bin kişi müzeyi gezdi. Müze görevlileri Tuğba Akbörk Genç ve Sezgi Üzdürmez, ziyaretçilerin müzeye ilgi gösterdiklerini ifade etti.

Daha önce han olarak kullanılıyordu

"Birgi, Gölcük ve Bozdağ için Ödemiş'e gelen tur şirketleri, konuklarını ÖYKAM'a da getirmeye başladılar" diyen Sezgi Üzdürmez, "ÖYKAM, sadece Ödemiş'in değil, bölge kültürünün de yakın dönem araç gereçlerini barındırıyor. Müzemiz, yakın zamana kadar han olarak kullanılıyorken modern otellerin inşası sonucu kapanma tehlikesi ile yüz yüze kalmış. Belediyemizin burayı kamulaştırması ve müzeye dönüştürmesi ile tarihi otel yeniden ilgi odağı oldu. Müzemiz, Yıldız Oteli'nin alt ve üst katında mevcut toplam 14 oda, dört koridor ile Keçecizade Hanı'nın alt ve üst katında üç oda ile 80 ve 150 metrekarelik iki sergi salonundan oluşmaktadır. Şu an itibariyle sayısı 37 bin 200'e yakın taşınır kültür varlığı, toplam büyüklüğü 455 metrekare civarında olan bu odalar ve koridorlar ve sergi salonuna yerleştirilmiş camlı dolaplarda ve iç avluda açık olarak sergilenmektedir" dedi.

Oldukça zengin içerik

Müze koleksiyonu içinde 7134 adet taşınır kültür varlığının da bulunduğunu belirten Üzdürmez, "29 bin 972 adet belge arşivde kayıtlı. Genel kitaplıkta 2277, süreli yayın ve gazete kitaplığında 1186, sözlük kitaplığında 581, Savaş ve Recep Başsoy Kitaplığı'nda 570 ve tez kitaplığında 30 adet olmak üzere toplam 4644 adet kayıtlı kitap bulunmaktadır. Buraya gelen konuklarımız, yayınlarımızdan yararlanabilmektedir. 18 tane de müze yayınımız mevcuttur" şeklinde konuştu.

"Ziyaret sayısında önemli artış var"

Müze, arşiv ve kütüphaneye 504 kişinin bağış yaptığını belirten Ödemiş Belediye başkanı Mehmet Eriş de otelin kendisinden önceki iki belediye başkanı döneminde satın alınıp müzeye dönüştürüldüğünü belirterek, "Ödemiş, kültürel ve doğal varlıkları ile önemli bir bölgenin ortasındadır. Antik dönemden bu yana gelen kültürel varlıklarımızın yanı sıra Birgi, Gölcük ve Bozdağ gibi doğal güzelliklerimiz var. Özellikle günübirlik ziyaret sayısında önemli bir artış var. Ziyaretçilerimiz, bir gün içinde ilçemizin güzelliklerini görme fırsatı bulabiliyorlar. ÖYKAM da bu ziyaretler içinde ilgi gören kültürel varlığımız arasında yer alıyor" ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide