Advert

Zafer İlkokulu'ndan geçmişe yolculuk

Zafer İlkokulu'ndan  geçmişe yolculuk
Zafer İlkokulu'ndan  geçmişe yolculuk admin
Bu içerik 155 kez okundu.

Ödemiş Zafer İlkokulu, yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Üçüncü sınıf öğretmenlerinin bir araya gelerek gerçekleştirdiği 'Geçmişin İzleri' adlı müzenin açılışı, Zafer İlkokulu Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Okul yönetiminin, öğretmenlerin ve velilerin işbirliğinde hazırlanan müze kapsamında yönetim, şu bilgileri aktardı: "Zafer İlkokulu olarak Ödemiş'te her alanda öncü olmayı ilke edindik. Burada Atatürk'ün 'Türk çocuğu, kendini ve geçmişini tanıdıkça gelecekte daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır' felsefesiyle çocuklarımıza annelerimizin, babalarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin yaşam tarzlarından kesitler sunmaya çalıştık. Onların geçmişte kullandığı eşyalardan derleme yaparak müze oluşturduk. Burada 1960 yapımı saf ipek yapımı bir gelinlik var. 1940'lı yıllardaki radyolardan örnekler var. 1960'lı, 70'li, 80'li yıllarda kullanılan walkman örnekleri var. Bu eşyaları velilerimizden geçici olarak temin ettik. Müzenin bitmesinin ardından bunları velilerimize geri vereceğiz. Biz öğrencilerimiz, velilerimiz ve halkımız arasında farkındalık oluşturmak istedik. Bu fikir, üçüncü sınıf öğretmenlerinden geldi. Yönetim olarak her türlü projeyi sonuna kadar destekliyoruz.  Geçmişten günümüze nostaljik bir yolculuk yapacağız."

Ödemiş'e has yöresel ikram

Açılışa Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü ile Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Özay Kaptan da katıldı. Kurdele kesiminin hemen öncesinde okul öğrencileri, halk oyunu gösterisi sergiledi. Müzenin içerisinde çok sayıda radyo, plak, walkman, eski zamanlardan kalma tahta oyuncaklar, yerel kıyafetler, bakırlar, eski kağıt ve metal para, telefon, el işleri ve fotoğraflar özellikle öğrencilerin beğenisine sunuldu. Toplantı salonunun içinde bulunan müzenin hemen önünde ise Ödemiş'in yöresel lezzetlerinden tarhana çorbası, kuru börülce, ıslak peksimet, kuru biber kızartması ve Ödemiş'e has tatlı da katılımcılara ikram edildi.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
"Siyasette yeni bir döneme girdik"