Advert

Ödemişli ayakkabıcılar marka peşinde

Ödemişli ayakkabıcılar marka peşinde
Ödemişli ayakkabıcılar marka peşinde admin
Bu içerik 149 kez okundu.

Ödemiş'te geçtiğimiz günlerde düzenlenen ayakkabı alışveriş günleri esnafın yüzünü güldürürken Ödemiş Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mustafa Köksoy, sektörün yeniden ayağa kalktığını belirterek, "Ödemişli ayakkabıcılar olarak gücümüzün farkına vardık. Hedefimizde Ödemiş'e ait bir marka üretmek var" dedi.

Ödemiş Ayakkabıcılar Odası'nın kentte belediye iş birliğiyle düzenlediği Ödemiş Ayakkabı Festivali, beklenenin üstünde ilgi gördü. Ödemiş Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mustafa Köksoy, bir dönem Ödemiş ayakkabının sektöründe marka olduğunu ifade etti. Köksoy, ilçede 130 civarında imalatçı olduğuna dikkat çekti.

6500 çift ayakkabı satıldı

Köksoy, "Birçok ünlü markaya fason ayakkabı üretiyorduk. Şimdilerde bu sayı 20'ye düştü. İmalat yapan işletme sayısı azalmasına karşın kentte kaliteli üretim devam ediyor. Yerel yönetim ve kamu kurumlarıyla iş birliği halinde ilçemizde önemli bir geçmişi olan bu sektörün canlandırılması için çalışmaları arkadaşlarımızla kararlılıkla sürdüreceğiz. Perakende satışı yapan Ödemişli esnaf arkadaşlarımızla düzenlediğimiz alışveriş günlerini zamanından önce kapatmak zorunda kaldık çünkü elimizdeki tüm malları tükettik. Festival boyunca 6500 çift ayakkabıyı sattık. Esnafımız, festival boyunca onlarca sipariş aldı. Bir sonraki yıl festival, büyüyerek devam edecek. Esnafımız, bu festivalden memnun kaldı" dedi.

"Yeniden canlandırmak istiyoruz"

Köksoy, "Ekonomik gelişmeler, Türkiye ayakkabı sektörünü olumsuz yönde etkilemişti. 2019 verilerine göre 1 milyar dolarlık ihracat gelirimiz var. Çin'deki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye'deki üretime ilgi var. Bu yıl kapasite artırımına giderek bu rakamları bir buçuk hatta iki katına çıkarmayı düşünüyoruz. Düzenlenen fuarla gücümüzü ve dayanışma ihtiyacımızı görmüş olduk. Şimdi hedefimizde Ödemiş'e ait bir marka üretmek var. Önceleri ROK markamız vardı. Bunu yeniden canlandırmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide