Advert

Yemeklerle kültürlerini keşfettiler

Yemeklerle kültürlerini keşfettiler
Yemeklerle kültürlerini keşfettiler admin
Bu içerik 128 kez okundu.

Farklı projelerle adını sıkça duyuran Bademli Şükrü Saraçoğlu İlkokulu, Avrupa Okul Ortaklıkları e-Eşleştirme Projesi (e-Twinning) kapsamında 'Ben Onu Hiç Yemedim' etkinliğini gerçekleştirdi. Bademli Şükrü Saraçoğlu İlkokulu Çok Amaçlı Toplantı Salonu'nda yapılan etkinliğe Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, eşi Selma Eriş, Ödemiş Halk Eğitim Müdürü Mehmet Bakırlı, okul öğretmenleri ile öğrenciler ve diğer okulların müdürleri de katıldı. Etkinlikte katılımcılara Ödemiş’in yöresel tatlısı dibile, üzüm hoşafı, sac pidesi, buğday çorbası, töngül, heybeli çorba, pancar turşusu ile içli köfte ikram edildi. İkram öncesi okul öğrencileri, ikram edilen lezzetlerin tarihini de anlattı.

”Organik ürünlerimizi çocuklarımıza sunuyoruz”

Proje sürecini anlatan Bademli Şükrü Saraçoğlu İlkokulu Müdürü Ahmet Okanoğlu, "e-Twinning'in en önemli unsurlarından biri; öğretmenler, öğrenciler, okullar, ebeveynler ve yerel yetkililer arasındaki işbirliğidir. E-Twinning'de öğretmenler, birlikte çalışır ve öğrencileri için aktiviteler düzenler. Bu bağlamda e-Twinning projelerine katılmamız, beslenme dostu projesine dayanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki protokolle beyaz bayrak ve beslenme dostu projelerini okulumuzda uygulamaya başladık, sertifikalarımızı da aldık.

Toplumumuzun en önemli sorunu olan obezite ve sağlıksız yiyecekler, çocuklarımız için de büyük bir tehdit. Bu kapsamda okulumuzun müdür yardımcısı Mehmet Çiftçi ve beslenme dostu koordinatör öğretmenimiz Gülden Balkan'ın gayretleri ile okul kantinimizi paketli tüm sağlıksız gıdalara karşı kapatıp gönüllü velilerimiz aracılığı ile anne eli değen sağlıklı yiyeceklerle organik ürünlerimizi çocuklarımıza sunuyoruz" dedi.

"Umutla gelecek biziz"

Okanoğlu, "Ben Onu Hiç Yemedim Projesi ile çocuklarımız; öz kültürümüz, geçmişimiz ve tarihimiz olan yemeklerimizi tanımış oldu. Yine bu proje ile 5000 yıllık tarihi olan kefiri tanıdılar. Özellikle bu proje sayesinde büyük dostluk köprüleri kurdular. Trabzon Farabi Hastanesi bünyesindeki hasta okul öğrencilerine Bademli Mahallesi'nin cennet elması kurusu, ceviz, kestane ve benzeri ürünlerini hediye ederek öğrencilerimizle oradaki öğrencilerin arasında bağ kurmalarını sağladık. Bu projelerimiz sürmeye devam edecek.

e-Twinning kapsamında 'Okuyorum, Mısırımı Patlatıyorum', 'Matematik Bizi Seviyor' projeleriyle hem ulusal hem de uluslararası çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarda gayret gösteren tüm okul yönetimi ve öğretmenlerimize çok teşekkür ederim. Umutla gelecek biziz demek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
"Siyasette yeni bir döneme girdik"