Advert

Filiz Tekin'in eşine dava açıldı

Filiz Tekin'in eşine dava açıldı
Filiz Tekin'in eşine dava açıldı admin
Bu içerik 270 kez okundu.

Ödemiş Cumhuriyet Başsavcılığı, 10 Aralık 2019'da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan ve beş günlük yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybeden, ailesi tarafından organları bağışlanan Filiz Tekin'in ölümüyle ilgili soruşturmayı tamamladı.

İddianamede, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından hazırlanan rapora yer verildi. Raporda Filiz Tekin'in bilinci kapalı bir şekilde hastaneye getirildiği belirtildi. Tekin'in vücudunun bazı yerlerinde morlukların olduğu ancak herhangi bir kırık tespit edilmediği kaydedildi. Morlukların düşme, çarpma, vurma gibi nedenlerden kaynaklanabileceği belirtilen raporda basit tıbbi müdahaleyle giderilebilecek nitelikteki ekimozların eşin eylemi sonucu olup olmadığını tıbben söylemenin mümkün olmadığı aktarıldı. 

İzmir Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan otopsi raporununda da travmatik bir etki sonucu ölümle ilgili delile rastlanmadığı, kadının ölümünün "menenjit, enfesalit" sonucu meydana geldiği belirtildi.

Filiz Tekin'in yakınlarının iddiaları

İddianamede Filiz Tekin'in babası, kardeşleri ile iki küçük çocuğunun ifadelerine yer verildi. Talihsiz kadının babası, iddianamede yer alan ifadesinde 18 yıldır evli olan kızının darp edildiğini komşularından duyduğunu ancak kızının darp edildiğine bizzat şahit olmadığını söyledi. 

Erkek kardeş; ablasıyla eşi arasında geçimsizlik olduğunu, komşularından eniştesinin kardeşini darp ettiğini duyduğunu, kardeşinin eşinden korktuğu için yaşadığı sıkıntıları kimseye söyleyemediğini ileri sürdü. Kız kardeşi N.G. ile olay günü Filiz Tekin'in evine gittiklerini anlatan T.T., baygın halde buldukları ablasını ambulansla hastaneye kaldırdıklarını anlattı. 

Filiz Tekin'in kız kardeşlerinden N.G.; ablasının sürekli eşi tarafından darp edildiğini, eniştelerinin kendileriyle görüşmelerine engel olduğunu ileri sürdü. Olaydan iki ay önce yanına gittikleri ablasını yüzü morarmış, dudakları ve gözlerinin şişmiş halde bulduklarını iddia eden N.G.; ablasının "İbrahim beni döve döve öldürecek" dediğini, ablasının korktuğu için polis ya da jandarmaya müracaat edemediğini savundu. 

F.S.E. ise olay günü gece geç saatlerde ablasını evinde, bitkin, zorla nefes alır ve ateşi yüksek bir şekilde bulduklarını, ablasının "Beni götür" derken birlikte yaşadıkları kayınvalidesinin ise "Bir şeyi yok" ifadelerini kullandığını iddia etti. Ablasını ambulansla hastaneye götürdüklerini belirten F.S.E., burada ablasının darptan kaynaklı menenjit geçirdiği, omuriliğinde kırıklar bulunduğu ve durumunun kritik olduğunun söylendiğini belirtti.  

Filiz Tekin'in yaşları küçük çocuklarının psikolog gözetiminde alınan ifadelerinde ise babalarının annelerini darp ettiğine şahit olmadıklarını söyledikleri belirtildi. 

"Eşimi hiç dövmedim"

İddianamede ifadesine yer verilen sanık İbrahim Tekin ise 18 yıldır evliliklerinde eşini hiçbir zaman dövmediğini savundu. Eşinin vücudunda oluşan morluklardan haberinin olmadığını ileri süren İbrahim Tekin; olaydan birkaç gün önce kendisinin eşini baş ağrısı nedeniyle doktora götürdüğünü, gözaltına alındıktan sonra eşinin menenjit hastalığının olduğunu öğrendiğini belirtti. 

"Takdir yetkisi mahkemede" 

İddianamede, "Soruşturma kapsamında dinlenen tanıkların beyanlarının çelişkili olduğu, yine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden temin edilen adli raporlar, Adli Tıp'ın otopsi raporu ve dosya kapsamı bir bütün olarak değerlendirildiğinde sanık İbrahim Tekin'in atılı suçların oluşup oluşmadığının takdir yetkisinin mahkemece değerlendirilmesi gerektiği, bu nedenle üzerine atılı suçlardan dolayı sanık hakkında kamu davası açmaya yeterli delilin elde edildiği anlaşılmaktadır." ifadelerine yer verildi. 

İbrahim Tekin'e "Eşe karşı eziyet" suçundan 8, "ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama" suçundan da 16 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edildi. İddianame, Ödemiş 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edilerek dava açıldı. 

"Sistematik şiddet sonucu bu hale geldi" 

Filiz Tekin'in ailesinin avukatı İslam Gezer, sanığın en ağır cezayı alması için hukuki mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.  Filiz Tekin'in darp sonucu menenjit olduğuna inandıklarını belirten Gezer, "Menenjit darptan kaynaklandı. Sistematik bir şiddet sonucu Filiz Tekin'in bu hale geldiğini düşünüyoruz. Sanık şiddet uyguladığı için Filiz Tekin'in vücudunda morluklar var" ifadelerini kullandı. 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide