Advert

"Algı operasyonu yapılıyor"

admin
Bu içerik 123 kez okundu.

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Kiraz'da yaşanan olayları değerlendirerek İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer üzerinde algı operasyonu yapıldığını ileri sürdü. Polat, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Kiraz Belediyesi arasında tartışma konusu olan olayları detayları ile birlikte açıkladı.

Tartışma konusu olan planın üst ölçekli plana uygun olmadığını söyleyen Polat, “Kiraz Belediyesi’ne ait 1/25.000 ölçekli plan yapılırken Kiraz Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi’ne 'Burayı üniversite alanı ve hastane alanı olarak planlayalım. Buraya sağlık bilimleri yüksekokulu getireceğiz. Yanında da bir hastanesi olsun' diyor. Büyükşehir Belediyesi de bu isteği makul görüyor ve kabul ediyor. Plan böyle çalışılırken bakanlıktan bir anda 1/25.000, 1/5.000 ve 1/1000’lik bir plan geliyor ve bu planda hastane ve üniversite alanı çok küçültülüp konut ve ticaret alanı haline getiriliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu planlara olumsuz görüş bildiriyor. Bakanlık, planı bu şekilde onaylayınca Büyükşehir Belediyesi itiraz ediyor. 2018 Kasım'da bakanlık, itirazı reddediyor.

İtirazdan sonra Büyükşehir, bu planın hem üst ölçekli plana uygun olmadığı hem de üniversite ve hastane alanının küçültülüp konut ve ticarete dönüşmesinin kentleşmeye uygun olmadığını söyleyip dava açıyor. Bilirkişi raporları geldikten sonra Büyükşehir Belediyesi'nin davasının görülebilir olduğunu düşünüp yürütmeyi durdurma kararı veriyor. Büyükşehir'in iptal isteği üniversite ve hastane alanına değil, bu alanın konuta dönüştürülmesidir. Hem Karabağlar'da hem de Kiraz'da desteğimizi açıkça beyan ediyoruz ama bu alanların konut alanı olmasını istemiyoruz" dedi.
 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
Başkan Özçınar'dan ciddi uyarı
"Siyasette yeni bir döneme girdik"