Advert

Bezelyeyi soğuk vurdu

Bezelyeyi soğuk vurdu
Bezelyeyi soğuk vurdu admin
Bu içerik 146 kez okundu.

Ödemiş'te üretimi yapılan bezelyeyi soğuk vurdu. Üreticiler, soğuk havalar nedeniyle fidelerin zarar gördüğünü belirterek, "Elyaf ile koruma altına alınan fideler kendini kurtardı" dediler.

Ödemiş’in Kaymakçı mahallesinde bezelye üretimi yapan Mehmet Dönmez, Kasım ve Aralık aylarında ekimi yapılan bezelyenin bu yılki soğuk havalardan etkilendiğini belirterek, "Rekoltenin düşük olmasını bekliyoruz" dedi. Dönmez, şunları söyledi: "Kasım ve Aralık ayında ekilen bezelyenin hasadını normal zamanda Nisan ayı ortalarında yaparız. Kimi üreticiler, her ihtimale karşı bitkiyi elyaf örtü altına alırlar. Elyaf, maliyeti arttırır. Bu da sermaye ister. Şu an elyaf örtemeyen üreticilerin tarlalarındaki bezelyeler öldü. Elyaf örtebilen üreticiler ise az da olsa hasada başladılar. Hasadın Nisan ayının ortalarında çoğalmasını bekliyoruz ama hava şartları, şu an istediğimiz gibi gitmiyor. Sanıyorum bitkinin gelişimi, Mayıs ayı başına kadar sürecek."

Toptan fiyatın ilk günlerde 6-7 liradan açıldığını belirten Dönmez, "Hasat arttığında fiyat biraz düşer. Eğer 3-5 lira civarında seyrederse üretici kazanır. Aksi takdirde zarar ederiz" şeklinde konuştu.

Koronavirüs tedirgin ediyor

Öte yandan bakla ve bezelye toptancı pazarı olarak kullanılan Kaymakçı Raşit Şen Açık Pazarı'nda bakla ve bezelye alımı yapan tüccar ve işçiler de koronavirüsten dolayı tedirgin olduklarını belirterek, "Evde kal uyarılarına biz de uymak istiyoruz ama o zaman bu işleri kim yapacak? Mecburen çalışmak zorundayız. Üretici tarladan hasat etmek, biz de hasat edilen ürünü hallere göndermek zorundayız" dediler.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide